×
opozita, Qershor 2013
Partitë kryesore opozitare të Egjiptit deklaruan se nuk kanë dëgjuar asnjë gjë të re në fjalimin e djeshëm të Presidentit Mohammed Mursi të drejtuar qytetarëve të vendit.
Agjencia Qendrore e Zbulimit e SHBA-së filloi furnizimet e armëve në Jordani, e cila planifikon

Sipas informacioneve nga burimet diplomatike, Rusia, SHBA-ja dhe OKB-ja nuk kanë arritur të bien dakord mbi një datë të caktuar për zhvillimin e konferencës “Gjeneva-2", të kushtuar zgjidhjes së krizës siriane. Ky është rezultati zhgënjyes i konsultimeve trepalëshe në Gjenevë.

"Pikësynimet e deklaruara në Doha dhe të zbatuara tashmë në praktikë lidhur
Rebelët sirianë pretendojnë se kanë marrë një ngarkesë të madhe me armë dhe municione, njoftoi të premten kanali televiziv ndërarab "Al Arabiya".
Trupat qeveritare në Siri do të jenë në gjendje të rimarrin kontrollin e rajoneve të vendit të pushtuara nga rebelët, njoftoi të enjten Zëvendësministri i Jashtëm sirian, Faisal Mekdad.
Moska u bën thirrje partnerëve të vet në Perëndim që të peshojnë mirë të gjitha rreziqet e lidhura me furnizimin e armëve opozitës siriane.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad paralajmëroi BE-në lidhur me furnizimin e rebelëve sirianë me
Partia opozitare Social Demokratike e Çekisë do të përpiqet t’i paraqesë
Presidenti amerikan Barack Obama mori vendimin të furnizojë me armë opozitën siriane. Llojet e armatimeve, si dhe koha e dërgimit të tyre rebelëve ende nuk është bërë e ditur.
Izraeli nuk do të mbështesë opozitën siriane, ai ka pretendimet e veta ndaj të dyja palëve të konfliktit, deklaroi sot në një konferencë për shtyp në Moskë Zëvendësministri i Jashtëm i Izraelit, Ze'ev Elkin.
Marshimi i autorizuar nga Bashkia e kryeqytetit rus nën moton "Për lirinë tonë dhe tuajën" filloi në qendër të Moskës. Aktiviteti në fjalë po zhvillohet pa miting.
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, në një intervistë dhënë kanalit televiziv amerikan CBS vuri në pikëpyetje arritjen e armëpushimit të shpejtë dhe rivendosjen e paqes në Siri. Bisedimet e planifikuara për në korrik në Gjenevë midis qeverisë së Bashar Al-Assad dhe opozitës u shtynë përsëri për një kohë të pacaktuar.
Opozita siriane në Qusair ka përdorur artilerinë dhe sistemet e mbrojtjes kundërajrore, deklaroi në një intervistë për kanalin televiziv amerikan CBS Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Mbështetja nga ana e Perëndimit e mundësisë së furnizimit me armë të opozitës siriane nuk do të ndihmojë në zgjidhjen e konfliktit.
Delegacioni i opozitës turke mbërriti nga Stambolli në Ankara dhe filloi negociatat e drejtp
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
6
8
9
10
15
16
19
22
23
26
28
29
30