×
opozita, Maj 2013
Njoftimet e përhapura se Rusia gjoja e ka furnizuar tashmë Sirinë me sistemet raketore të mbrojtjes kundërajrore “S-300” (russ. “C-300”) dolën së tepërmi të ekzagjeruara.
Militantët e opozitës siriane, të arrestuar në Turqi, po përgatisnin shp
Koalicioni Kombëtar i opozitës dhe forcave revolucionare të Sirisë nuk do të marrë pjesë në konferencën e paqes “Gjeneva-2".
Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë, Ahmet Davutoglu, mori
Udhëheqja e Venezuelës reagoi në mënyrë tejet negative ndaj faktit t
Në Stamboll ka filluar konferenca e përfaqësuesve të forcave opozitare siriane. Supozohet se
Ish-Kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair, do të jetë këshilltari i qeverisë së re të Shqipërisë pas fitores së opozitës në zgjedhjet e ardhshme të qershorit.
Rusia ka besim në mbështetjen e përfaqësuesve të opozitës
Kanali televiz më popullor opozitar i Venezuelës “Globovision” po ndryshon politikën editoriale në lidhje me blerjen e tij nga pronarët e rinj. Udhëheqja e “Globovision” njofton se tani kanali do të shprehë pikëpamje centriste.
Më 6 maj në Moskë u zhvillua mitingu i sanksionuar i opozitës kushtuar ngjarjeve të një viti më parë, kur në Sheshin Bollotnaja (russ. Болотная площадь) aksioni i protestës përshkallëzoi në një përleshje masive të aktivistëve të saj me policinë.
Komisioni special i OKB-së për hetimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut në Siri zotëron të dhëna mbi përdorimin e armës kimike nga rebelët sirianë - gazit sarin që vepron në sistemin nervor dhe shkakton paralizim.
Debati në lidhje me faktin nëse është e nevojshme apo jo armatosja e opozitës siriane nënkupton orientimin "për aplikimin e skenarit ushtarak dhe jo për zgjidhjen politike të konfliktit", deklaroi sot Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.
Në afërsi të kryeqytetit të Bahreinit - Manama - opozita organizoi sot një
SHBA-ja po rishikon qëndrimin e saj në lidhje me furnizimin me armë të opozitës siriane, deklaroi Ministri amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, të enjten në një konferencë për shtyp.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
4
5
8
9
10
11
12
13
16
18
19
21
22
24
25
26
27
28
29