×
opozita, Prill 2013
Asambleja Kombëtare e Venezuelës do të iniciojë një hetim ndaj Liderit t
Qytetarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës dhe Turqisë
Rreth 500 qytetarë evropianë po luftojnë kundër trupave qeveritare në anën
Sekretari për shtyp i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov, mendon se opozita ruse nuk ka
Këshilli Kombëtar Zgjedhor i Venezuelës njoftoi të premten mbi vendimit për kryerjen e auditimit të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale, njoftoi Agjencia e lajmeve EFE.
Kandidati humbës i zgjedhjeve presidenciale në Venezuelë nga radhët e opozitës, Henrique Capriles, u bëri thirrje autoriteteve të vendit për dialog, transmetojnë ditën e mërkurë mediat lokale.
Simboli më i dukshëm i epokës së re politike në Venezuelë pas zgjedhjeve presidenciale të 14 prillit - “marshimet e parreshtura dhe të zhurmshme të tenxhereve”. Përkrahësit e opozitës, të cilët nuk pajtohen me fitoren e trashëgimtarit të Hugo Chavez - Zëvendës/presidentit Nicolas Maduro - kanë dalë në rrugë dhe u bien me sa fuqi që kanë, në mënyrë shurdhuese, enëve metalike.
Delegacioni i të ashtuquajturës opozitë e moderuar e brendshme e Sirisë mbërriti
Në zgjedhjet presidenciale, që përfunduan në Venezuelë, fitues u bë Nicolas Maduro. Ai arriti të sigurojë në mbështetje të vet 50.66 për qind të votave të zgjedhësve. Ky rezultat është i mjaftueshëm për t'u bërë president i vendit.
Kreu i Këshillit Zgjedhor Kombëtar të Venezuelës, Vicente Diaz, ra dakord për rinumërimin e votave.
Kandidati i opozitës Henrique Capriles ka refuzuar të njohë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Venezuelë, sipas të cilave fitues u shpall Nicolas Maduro.
Shteti po përmirësohet së bashku me shoqërinë civile, deklaroi Sekretari për shtyp i Presidentit rus, Dimitri Peskov, duke folur në kanalin televiziv "Russia 1" (russ.
Ushtarakët egjiptianë urdhëruan mjekët të operojnë demonstruesit e plagosur pa
Shtetet e Bashkuara po financojnë aktivisht kandidatin e opozitës në zgjedhjet presidenciale në Venezuel
Autoritetet amerikane në të ardhmen e afërt synojnë të ndërmarrin hapa
Kandidati për President i opozitës venezueliane, Henrique Capriles, deklaroi se është e domosdoshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
3
6
7
9
13
14
18
20
21
23
25
26
27
28
29
30