×
opozita, Mars 2013
Në NATO nuk ka ende një pikëpamje unike në lidhje me çështjen e anulimit të ndalimit për furnizimin me armë të opozitës siriane, deklaroi Zëvendës-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Aleksandër Vershbow.
Aktivistët sirianë të të drejtave të njeriut konfirmuan se militantët e
Venezuela do të bëhet e papërmbajtshme, në qoftë se në zgjedhjet
Prokurori i Përgjithshëm i Egjiptit autorizoi arrestimin e 5 aktivistëve politikë t
Opozita siriane zuri zyrtarisht vendin e Sirisë në Ligën e Shteteve Arabe (LSHA) në prag të samitit në kryeqytetin e Katarit.
Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi njoftoi se mund të marrë masa "për mbrojtjen e kombit"
Koalicioni Kombëtar opozitar i Sirisë refuzoi të pranojë dorëheqjen e Presidentit t
Më shumë se 20 grupe të rinjsh egjiptianë, të mbështetur nga opozita laike, do të mblidhen ditën e premte në protestën e "miliontë" pranë selisë së organizatës "Vëllazëria Myslimane" në Kajro.
Për herë të parë gjatë dy viteve të konfliktit në Siri u vu në përdorim arma kimike. Në provincën e Aleppo shpërtheu një raketë me mbushje kimike. Damasku dhe opozita kanë akuzuar njëri-tjetrin për përdorimin e substancave helmuese kimike. Ekspertët e "Zërit të Rusisë" janë mëse të bindur: provokimi mund të ndryshojë gjithë rrjedhën e ngjarjeve në Siri dhe të bëhet shkas për një ndërhyrje të jashtme.
Liderja e opozitës së Afrikës së Jugut, Helen Zille, u lëndua
Koalicioni kombëtar opozitar i Sirisë në një takim në Turqi zgjodhi si Kryeministër të përkohshëm menaxherin e teknologjive të telekomunikacionit Ghassan Hitto, i cili për disa dekada me radhë ka jetuar në SHBA.
Me sa duket nga të gjitha konflikti në Siri po hyn tani në një fazë të re të përshkallëzimit të tensioneve. Sipas njoftimeve të mediave franceze, Parisi dhe Londra kanë vendosur të shkelin embargon e armëve për rebelët sirianë.
Presidenti i Përkohshëm i Venezuelës Nicolas Maduro bëri një deklarat
Krerët e vendeve europiane në samitin e së premtes të BE-së ka gjasa
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
4
5
6
9
10
14
16
17
21
23
24
30
31