×
opozita, Shkurt 2013
Gjykata për krimet e luftës e Bangladeshit dënoi me vdekje njërin nga liderët e partisë opozitare islamike “Jamaat-e-Islami”. Delwar Hossain Sayeedi u arrestua në qershor të vitit 2010.
Shtetet e Bashkuara të Amerikës për momentin kanë ndërmend të
Fitorja e opozitës së armatosur në Siri do të destabilizojë situatën
Në Egjipt Fronti opozitar i Shpëtimit Kombëtar shpalli mbi bojkotimin e zgjedhjeve parlamentare, të planifikuara për në 22 prill.
Në radhët e opozitës siriane dominojnë ekstremistët, sugjeroi Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov.
Ministri i Punëve të Jashtme i Sirisë Walid al Muallem deklaroi se qeveria e Bashar Al-Assad është e gatshme të negociojë me kundërshtarët e vet, duke përfshirë këtu edhe opozitën e armatosur.
Në qendër të qytetit të Kievit rreth 5000 vetë janë përfshirë në marshimin kundër represionit politik.
Zgjidhja e konfliktit në Siri ka lëvizur tashmë nga pika e vdekur, vendosja e dialogut po bëhet çështje prioritare, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. Më 25 shkurt në Moskë ai do të zhvillojë bisedime me homologun e tij sirian, Valid al-Muallem.
Gjykata e Argjentinës më 14 shkurt e shpalli kishën katolike vendase të përfshirë në krimet e kryera nga junta ushtarake që sundoi në vend nga viti 1976-1983.
Përfaqësuesit e disa organizatave gjeorgjiane, të cilat kërkojnë dorëheqjen
OKB-ja do të vazhdojë mbështetjen e përpjekjeve për arritjen e fillimit të dialogut midis autoriteteve dhe opozitës në Siri, konfrontimi mes të cilëve nuk po rresht që prej marsit të vitit 2011.
Kreu i Koalicionit Kombëtar të opozitës siriane, Ahmad Moaz Al-Khatib, ka shprehur gatishmërinë e tij për zhvillimin e negociatave me përfaqësuesit e Presidentit Bashar Al-Assad.
Ministri amerikan i Mbrojtjes Leon Panetta dhe Kryetari i Komitetit të Bashkuar të Shefave të Shtabeve
Parlamenti i Gjeorgjisë refuzoi të dëgjonte raportin vjetor të Presidentit Mihaill Saakashvili (Mikhail Saakashvili), njoftoi të enjten gazetarët Kryetari i Parlamentit David Usupashvili.
Sekretari i Përgjithshëm i partisë opozitare tuniziane (Partia Demokratike Patriotike) Chokri Belaid u vra
Komiteti Kombëtar i forcave revolucionare dhe opozitare siriane (KKFROS) planifikon të hapë zyra përfaqësie në Nju Jork dhe Uashington.
Luftime të ashpra shpërthyen të martën në qytetin e Aleppo, ku ka patur beteja të vazhdueshme gjatë 6 muajve të fundit.
Gjykata në Vjetnam dënoi rreth 20 persona me afate të ndryshme burgimi në lidhje me "përpjekjen e tyre për të përmbysur qeverinë komuniste" në vend.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
1
2
3
9
10
13
15
16
17
18
19
21
22
23
24
27