×
opozita, Maj 2012
Qendra mbarëkombëtare ruse e studimit të mendimit të opinionit publik ka fiksuar rënien e interesit të rusëve për të protestuar.
Autoritetet e Moskës janë duke shqyrtuar një kërkesë për zhvillimin e "marshit të milionave" më 12 qershor, në Ditën e Rusisë.Vendimi përfundimtar mund të merret më 31 maj.
Lidhja e votuesve ka ndërmend të zhvillojë ditën e dielë më
Rusia është e shqetësuar se Britani e Madhe dhe një sërë
Opozita po planifikon të zhvillojë në Moskë një marshim nga “Tverskaja Zastava” deri te sheshi “Borovitskaja” dhe një miting më 12 qershor të vitit 2012.
Të martën disa organizata që mbrojnë të drejtat e njeriut depozituan njëherazi ankesa kundër vendimit të Gjykatës së Basmannit të Moskës për shpërbërjen e kampit opozitar.
Policia likujdoi sot kampin e aktivistëve të opozitës në bulevardin “Çistie
Autoritetet e Kosovës mbështesin opozitën siriane dhe vendosën me të marrëdhënie diplomatike. Me një deklaratë të tillë doli Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj.
Në Damask të enjten ndodhi sulmi më i përgjakshëm terrorist në 14 muajt e konfliktit të armatosur në vend. Të paktën 55 persona gjetën vdekjen dhe deri në 400 të tjerë u plagosën gjatë hedhjes në erë të dy automjeteve të minuara.
Opozitarët e Këshillit Kombëtar të Sirisë (KKS) hamendësuan se dy shpërthimet që ndodhën më parë, ditën e enjte në Damask, u organizuan nga autoritetet siriane, njoftojnë mediat perëndimore.
Në Moskë po vazhdon aksioni i protestës pa afat i opozitës, të ashtuquajturat “festime popullore”, të cilat filluan që më 7 maj.
Tubimi i komunistëve në qendër të Moskës mblodhi më shum
Aktivistët e opozitës, të cilët u mblodhën pranë monumentit të Heronjve të Plevna-s, pranë stacionit të metrosë “Kitai-Gorod” në qendër të Moskës, nuk janë shpërndarë ende.
Policia ndaloi në qendër të Moskës rreth 120 persona për p
Sipas të dhënave të saktësuara të policisë së Moskës, gjatë “Marshimit të milionave” të opozitës ditën e dielë janë arrestuar 436 persona.
Në Siri filluan zgjedhjet e para parlamentare demokratike në 40 vitet e fundit, në të
Forcat opozitare organizuan sot një marshim nëpër Bulevardin Tverskoi në qendër të Moskës. Disa dhjetëra pjesëmarrës të këtij marshimi hedhin me zë të lartë parulla antiqeveritare.
Përdoruesit anonim të Internetit, të cilët deklarojnë se i përkasin
Ditën e martë në mbrëmje pranë Katedrales së Krishtit Shpë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
3
5
6
12
13
14
17
18
19
20
21
22
26
27
28
29
31