×
opozita, Mars 2012
Britania e Madhe ka ndërmend të dyfishojë vëllimin e ndihmave jo-ushtarake për grupet e opozitës siriane, duke caktuar për këtë qëllim suplementarisht edhe 500.000 paund, deklaroi Ministri i Jashtëm britanik William Jefferson Hague.
Damasku miratoi planin e Kofi Annan për zgjidhjen paqësore të konfliktit në Siri. Por ky lajm nuk u prit aspak me entuziazëm në Perëndim.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad ndërpreu udhëtimin e tij në qytetin Homs pas
Gazeta zyrtare kubane akuzoi disidentët dhe autoritetet amerikane për tentativën e sabotimit të qëllimshëm të vizitës së Papës së Romës në ishull, që pritet të mbahet javën e ardhshme.
Opozita ruse ka ndërmarrë një metodë të re presioni, nëse jo ndaj pushtetit, atëherë ndaj mediave nën kontrollin shtetëror.
Me 20 mars në Moskë do të zhvillohet aksioni i parë në serinë e këtij lloji për vendosjen e piketave kundër hyrjes së Rusisë në OBT. Nismëtare të tij janë lëvizjet shoqërore “Sindikata e qytetarëve të Rusisë” dhe “Stop-OBT”.
Lëvizja e protestës në Rusi po merr drejtim konstruktiv. Protestat e rrugës si formë e shprehjes së qëndrimit qytetar e konsumuan veten shpejt dhe tani opozita po kërkon forma të tjera të ndikimit mbi pushtetin.
SHBA-të dhe aleatët e tyre po shqyrtojnë variantet e ndërhyrjes ushtarake në konfliktin në Siri. Këtë e bënë të ditur mediat amerikane, duke iu referuar njëherazi disa burimeve anonime.
Në Rusi u zhvilluan zgjedhjet për President. Rezultatet u përmbyllën, zgjedhjet u pranuan të ligjshme. Vladimir Putin, i cili mori 63,6% të votave, u zgjodh në postin e Kryetarit të Shtetit.
Policia ka vepruar në mënyrë profesionale dhe korrekte gjatë zhvillimit të mitingjeve e
Opozita ruse do të shndërrohet në një forcë reale politike, kur të
Vladimir Putin mori carte blanche nga shoqëria ruse. Në të njëjtën kohë nga autoritetet priten reforma radikale në sferat politike dhe sociale.
Kryeminitri rus Vladimir Putin, i cili fitoi në zgjedhjet presidenciale, shpreson shumë në verifikimin e kujdesshëm të të gjitha raportimeve mbi shkeljet gjatë fushatës zgjedhore. “Shkelje, natyrisht, ka patur. Dhe ato duhet të identifikohen të gjitha medoemos”, - tha Kryeministri rus.
Autoritetet e Moskës i propozuan opozitës të zhvillojë ose një miting m
Të dielën trupat qeveritare granatuan pozicionet e rebelëve në qytetet El Quseir dhe Rastan. Në të njëjtën kohë ata vazhduan të eliminojnë fortesat e kryengritësve në qytetin Homs. Janë shpartalluar tashmë grupet terroriste në dy rajone.
Aktivistët e lëvizjeve opozitare të Shën Petersburgut kanë ndërmend
Vladimir Putin e quan dukuri pozitive intensifikimin e prirjeve të opozitës në Rusi. Kjo do
Pezullimi i dhënies nga Perëndimi të ndihmës ushtarake opozitës siriane do të mundësojë uljen e kryengritësve në tryezën e bisedimeve.
Opozitarët e armatosur nga Ushtria e Lirë e Sirisë deklarojnë se e braktisën lagjen Bab-Amr të qytetit Homsit për arsye taktike.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
3
4
8
9
10
11
13
14
15
17
18
21
23
24
25
26
27
29
31