×
opozita, Shkurt 2012
Opozita në Rusi duhet t’i bindet mendimit të shumicës dhe të luftojë për të drejtat e veta me mjete ligjore. Pakica nuk ka të drejtë t’i imponojë shumicës pikëpamjet e veta.
Opozita duhet t’i bindet mendimit të shumicës, duhet të luftojë sigurisht për të drejtat e veta, por me mjete ligjore, deklaroi Kryeministri aktual i Rusisë, kandidati presidencial Vladimir Putin.
Në Rusi po fillon reforma e sistemit politik: kthehen zgjedhjet për guvernatorët, partitë politike do shtohen dhjetë herë më shumë dhe ato mund të regjistrohen pa qenë nevoja e mbledhjes nga ato të dhjetëra mijëra firmave.
Më shumë se 20 udhëheqës të shquar të opozitës
Në Siri forcat qeveritare po vazhdojnë të hapin zjarr me artileri mbi qytetin Homs si dhe
SHBA kanë konfirmuar se kanë ndërmend të kërkojnë forcimin e presionit
Avionët e papilotuar (drones) të Forcave Ushtarake Ajtore të SHBA po kryejnë fluturime zbulimi
Popullsia e Damaskut të dielën nuk e mbështeti grevën e përgjithshme, për të cilën bëri thirrje Këshilli Kombëtar i opozitës siriane.
Ditën e premte, më 17 shkurt, ushtria siriane rifilloi zjarrin e fuqishëm me artileri mbi qytetin Homs. Dëshmitarët okularë pohojnë se ky është sulmi më i fuqishëm në dy javët e fundit.
Ushtarët e njësive elitare, me mbështetjen e transportuesve të blinduar të
Siria hodhi poshtë iniciativën e Lidhjes së Shteteve Arabe për të dërguar në këtë vend kontingjentin ushtarak të OKB-së për ruajtjen e paqes.
Siria refuzoi të njohë vendimet e samitit të Lidhjes së Shteteve Arabe, i cili përfundoi të dielën në Kajro.
Në periferitë e qytetit sirian Homs janë përqendruar rreth 10.000 ushtarë. Ndoshta po

I ngarkuari i përkohshëm me detyrat e Prokurorit të Përgjithshëm

Trupat qeveritare siriane po ndjekin këmba-këmbës terroristët e armatosur në qytetin El Qusayr, i cili është vendosur në provincën Homs pranë kufirit me Libanin.
Në qytetin sirian Homs po zhvillohen beteja në ashpra në rrugë mes reparteve speciale qeveritare
SHBA dhe aleatët e tyre po shqyrtojnë mundësinë e dhënies s
Rusia ka konfirmuar qëndrimin e saj ndaj ndërhyrjes së huaj ushtarake në punët e brendshme të Sirisë: kriza në këtë vend duhet të zgjidhet vetëm nëpërmjet dialogut ndërsirian dhe zhvillimit të reformave demokratike.
Komuniteti ndërkombëtar nuk duhet të paraprijë rezultatet e dialogut ndërsirian. Nj
Sot politikanët kryesorë në Perëndim dhe në vendet arabe komentojnë aktivisht bisedimet e zhvilluara mbrëmë të Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov me Bashar Al-Assad.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
1
5
11
12
14
16
18
19
21
23
24
25
26