×
rrezik kërcënues

Stacioni i metrosë së Kievit "Kreshjatik" u mbyll përsëri për shkak të kërcënimit të minimit të tij, njoftoi shërbimi për shtyp i metrosë.

Tre stacione qendrore të metrosë së Kievit janë mbyllur përkohësisht për shkak të një njoftimi të marrë mbi vendosjen e eksplozivëve në një nga ato, pasagjerët u evakuuan prej andej.

Dy qendra tregtare janë mbyllur të premten në kryeqytetin e Letonisë, Riga, në lidhje me kërcënimin e shembjes. Vizitorët dhe stafi u evakuuan.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan të çaktivizojnë një prej sistemeve të kontrollit të hapësirës kozmike përreth Tokës, i cili monitoron njëkohësisht edhe prezencën e mbeturinave në orbitë. Kjo mund t’i bëjë më të rrezikshme fluturimet e satelitëve dhe të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN apo ISS).

Turistët rusë po vazhdojnë të kalojnë pushimet në Egjipt. Përleshjet e përgjakshme ndërmjet forcave të sigurisë dhe mbështetësve të "Vëllazërisë Myslimane" dhe shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme nga autoritetet e vendit nuk patën ndonjë efekt të ndjeshëm në jetën e resorteve bregdetare. Ndërkohë, evakuimi i shtetasve të huaj nga Egjipti tashmë filloi.

Në tre rajone periferike të Moskës është regjistruar Murtaja afrikane e derrave dhe për këtë arsye u vendos regjimi i karantinës, njoftoi Ministrja e Bujqësisë e rajonit, Tatjana Tihonova.

Në vitin 2020 Rusia do të nisë një "traktor gravitacional” drejt asteroidit Apophis për të verifikuar teknologjinë e devijimit të orbitave të objekteve kozmike që kërcënojnë Tokën. Kurse aty nga viti 2023 aparati kozmik i aterimit do të niset drejt satelitit të Jupiterit - Ganymede për të kërkuar shenja të ekzistencës së jetës atje.
Vullkani Cleveland u aktivizua në Ishujt Aleutian në shtetin amerikan të Alaskës. Në momentet aktuale reja e hirit është ngritur në lartësinë 4.500 metra dhe, sipas parashikimeve, mund të arrijë deri në lartësinë 6 kilometra.
Vullkani Kizimen në Gadishullin e Kamçatkës, në Lindjen e Largët të Rusisë, po vazhdon të vjellë shtylla hiri në një lartësi prej më shumë se 7 kilometra.
Përkeqësimin e situatës në Afganistan në rast të largimit të trupave të koalicionit nga ky vend nuk e përjashton aspak Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Sigurimit Kolektiv (OTSK) Nikollai Bordiuzha.
Gjurmët e një komete të panjohur deri tani për astronomët, e
Problemi i riarmatimit në vazhdim të Gjeorgjisë dhe rivendosjes së potencialit të saj ofensiv ka nevojë për një zgjidhje urgjente.
Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov u shpreh për nxjerrjen e një emëruesi të përbashkët të arkitekturës "lara-lara" të sigurimit europian.
Pas rifillimit të plotë të punës Këshilli Rusi-NATO nisi përpilimin e pasqyrës së kërcënimeve dhe sfidave të përgjithshme të shekullit të XXI.
Rusia do të mund ti përgjigjet në mënyrë adekuate rrezikut të mundshëm kërcënues nga kozmosi, deklaroi gjeneral Oleg Ostapenko, Komandanti i Trupave kozmike Oleg Ostapenko.
Rreziqet kërcënuese bashkëkohore Bjellorusia mund ti përpallojë vetëm me ndihnmën e forcave kolektive, ndër të tjera në bashkëpunim me Rusinë në sferën ushtarake.
Uashingtoni po i bie këmbanës së re të alarmit. Konflikti i armatosur n
Rrezik shpërthimi epidemie të gripit A/H1N1 në Rusi në vitin 2010 nuk ka, deklaroi në On Air e radiostacionit "Eho e Moskës" Drejtuesi i Rospotrebnadzorit, Kryemjeku sanitar i Federatës Ruse Genadi Onishenko.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31