×
ishull, 2013

Rreth 2 mijë banorë të Okinawa u mblodhën pranë godinës së administratës pas vendimit të Guvernatorit Hirokazu Nakaima për të miratuar ridislokimin e bazës ushtarake ajrore të SHBA-së "Futenma" brenda territorit të prefekturës.

Irani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) i janë afruar shumë arritjes së marrëveshjes për kthimin Emirateve të tre ishujve të diskutueshëm në Gjirin Persik, njoftojnë burime të afërta me negociatat.

Territori i Rusisë u plotësua edhe me një ishull tjetër. Ai u zbulua në Arktik, pranë brigjeve të Jakutisë (Yakutia - Siberia Lindore). Këtë copëz toke prej disa qindra metra katrorë gjatë fluturimit e pikasën rastësisht në Detin Laptev pilotët e helikopterit "Mi-26".

Në brigjet e Jakutisë u zbulua një ishull i panjohur më parë. Atë e pikasën krejt rastësisht ekuipazhet e dy helikopterëve kur po fluturonin mbi Detin Laptev.

Dy bombardues amerikanë "B-52" fluturuan mbi zonën e Detit të Kinës Lindore, të cilën kohët e fundit Pekini e ka shpallur zonën e vet të mbrojtjes kundërajrore.

Të enjten ekspertët japonezë të fushës së sizmologjisë deklaruan një zbulim sensacional.

4 anije kineze të patrullimit hynë ditën e martë në ujërat e Ishujve të diskutueshëm Senkaku (emri kinez Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njofton roja bregdetare japoneze.

Ditën e martë 7 anije patrulluese të Kinës hynë në ujërat territorialë të ishujve të diskutueshëm me Japoninë Senkaku (Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njoftoi Roja Bregdetare e Japonisë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës njoftoi se Kina nuk sheh asnjë arsye për të negociuar me Japoninë në lidhje me ishujt e diskutueshëm në Detin e Kinës Lindore.

Sot Japonia ngriti në ajër gjuajtësit e vet për neutralizimin e një avioni kinez, i cili iu afrua zonës së Ishujve Senkaku në Detin e Kinës Lindore.

Ministria e Punëve të Jashtme e Japonisë thirri ambasadorin e Kinës në vend për t’i shprehur atij protestën, "indinjatën dhe zemërimin" në lidhje me hyrjet e shpeshtuara të Kinës në rajonin e ishujve të diskutueshëm Senkaku (Diaoyu).

Anijet e policisë të sapoformuar detare të Kinës hynë sot për herë të parë në zonën e ishujve të diskutueshëm me Japoninë Diaoyu (ndryshe Senkaku) në Detin e Kinës Lindore.

Kina vazhdon të patrullojë rregullisht ujërat pranë ishujve të diskutueshëm Diaoyu/Senkaku në Detin e Kinës Lindore, njoftohet në një deklaratë të Departamentit të Oqeanografisë të Kinës.

Ministria japoneze e Mbrojtjes publikoi ​​një raport, në të cilin paralajmëroi Kinën mbi papranueshmërinë e depërtimit në hapësirën ajrore dhe ujërat territoriale të ishujve të diskutueshëm.

Tokio do t’ju ofrojë mbështetje Filipineve në mbrojtjen e ishujve Spratly (Nansha) n

Tre anije patrulluese kineze hynë të enjten në ujërat e ishujve të diskutueshëm Senkaku (emërtimi kinez: Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njoftoi roja bregdetare japoneze.

Tre anije patrulluese kineze hynë të enjten në ujërat e ishujve të diskutueshëm Senkaku (emërtimi kinez i tyre Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore.

Sovraniteti i Japonisë mbi Ishujt Ryukyu, përfshirë këtu edhe Ishullin Okinawa, ësht

"3 anije kineze për njëfarë kohë iu afruan shumë gumës
Japonia dhe Kina janë duke negociuar për mundësinë e zhvillimit të bisedimeve
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
7
9
10
12
13
15
16
17
18
19
20
21
23
25
26
27
28
30
31