×
ishull, Shtator 2012
Të gjitha anijet e peshkimit dhe të patrullimit kineze u larguan sot nga Ishujt Senkaku (Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, të cilat janë subjekt i mosmarrëveshjes territoriale midis Kinës dhe Japonisë, njoftoi roja bregdetare japoneze.
Japonia dhe Kina nuk mundën të binin në një konsensus gjatë negociatave mbi territoret e diskutueshme në Detin e Kinës Lindore. Megjithatë, palët njoftuan mbi vazhdimin e dialogut për këtë çështje.
Rreth 50 anije tajvaneze, që hynë sot në ujërat territoriale japoneze pranë Ishujve Senkaku, u dëbuan nga roja bregdetare.
Dhjetra anije tajvaneze u afruan pranë ishujve të diskutueshëm Senkaku në Detin e Kinës Lindore. Pretendime mbi ishujt kanë njëkohësisht Japonia, Kina dhe Tajvani.
Dy anije kineze sot në mëngjes hynë në ujrat territoriale japoneze në afërsi të ishujve Senkaku në Detin e Kinës Lindore.
Më shumë se 20 persona u arrstuan nga policia në qytetet kineze Guangzhou dhe Qingdao për pjesëmarrjen në trazirat antijaponeze.
Dhjetra pjesëmarrës të demonstarëts antijaponeze në Pekin ditën e martë rrethuan makinën e ambasadorit amerikan në Kinë Gary Locke. Makina e tij pësoi dëmtime të parëndësishme dhe ambasadori vetë nuk u plagos.
Mijëra njerëz u mblodhën ditën e martë në marshime në disa qytete kineze për të përkujtuar përvjetorin e pushtimit japonez të Mançurisë në vitin 1931.
Një flotë prej njëmijë anijesh peshkimi kineze po lëvizin drejt ishujve japonezë Senkaku, që të vertetojnë të drejtat e Pekinit në këto territore. Për këtë njofton radioja shtetërore kineze.
Në rastin e një sulmi nga ana e Kinës mbi Ishujt Senkaku SHBA do
Prodhuesi i elektronikës japoneze Panasonic do të pezullojë përkohësisht veprimtarinë e një prej fabrikave të tij në Kinë pas sulmit që pësuan dy prej fabrikave të kompanisë nga ana e protestuesve.
Ambasadori kinez Cheng Yonghua ditën e premte u thirr në Ministrinë e Punëve
Edhe tre luftanije kinezë hynë në ujërat territoriale të Ishujve të diskutueshëm Senkaku, të cilët Japonia i konsideron të vetat.
Në lidhje me çështjen e përkatësisë territoriale të Ishujve Diaoyu (Senkaku) nga ana kineze "nuk mund të ketë absolutisht asnjë lëshim".
Fondi i zhvillimit të mjeteve aktive i Greqisë përcaktoi 40 ishuj të pabanuar, t
Japonia nuk do të refuzojë përvetësimin e Ishujve Senkaku për asnjë arsye. Për këtë njoftoi sot në Tokio Ministri i Jashtëm Koiçiro Gemba.
Autoritetet kineze dërguan dy anije patrullimi në Ishujt e diskutueshëm Senkaku me qëllim që të forcojë "sovranitetin kombëtar" mbi ishujt.
Qeveria japoneze miratoi sot vendimin për nacionalizimin e ishujve Senkaku, të cilat Kina i konsideron territore të veta të pushtuara në mënyrë të paligjshme.
Qeveria e Japonisë ra dakord t’i blejë familjs Kurihara ishujt e arkipelagut Senkaku në Detin e Kinës Lindore, njofton Associated Press me referim në mediat japoneze.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
3
4
6
7
8
9
13
15
16
21
22
23
27
28
29
30