×
cikloni, 2013

Të mërkurën në mbrëmje Kamçatka do të përfshihet nga një ciklon i fuqishëm që do të vijë nga Japonia. Ai do të sjellë me vete erë të stuhishme me reshje të bollshme dëbore.

Viktima të ciklonit të fuqishëm, që goditi disa vende të Evropës veriore, u bënë pesë persona.

Të paktën 130 fluturime janë anuluar në aeroportin ndërkombëtar gjerman të Hamburgut për shkak të ciklonit të fuqishëm "Xaver", i cili goditi veriun e vendit.

Në pjesën qendrore të SHBA-së kanë vërshuar reshje të mëdha dëbore që i solli me vete nga veriu cikloni i akullt arktik.

Dallgë deti me një lartësi prej gati 10 metra janë regjistruar në Detin e Beringut në brigjet e Kamçatkës.

Gjatë ditës të martën më 29 tetor Shën Petersburgu mund të përmbytet. 

Në Oqeanin Indian është formuar një ciklon tropikal shumë i fuqishëm dhe potencialisht destruktiv që po kërcënon shtetin indian të Orissa, popullsia e të cilit i tejkalon 40 milionë banorët.

Në Meksikë 110 persona humbën jetën si rezultat i përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel".

Në Petropavllovsk-Kamçatski po bie shi i dendur, shpejtësia e erës arrin në 17 m/s.

Rrëshqitjet e tokës, të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në juglindje të Meksikës, u bënë shkak për vdekjen e 13 personave, njoftuan autoritetet lokale.

Ditën e enjte, më 8 gusht, në lidhje me afrimin e një cikloni të fuqishëm në rajonin e Primorjes u shpall paralajmërimi i stuhisë.

Drejtoria Kombëtare Meteorologjike e Japonisë shpalli sot paralajmërimin e stuhisë në lidhje me afrimin e tajfunit "Lipi" në pjesën jugore të ishullit Kyushu dhe prefekturës ishullore Okinawa.
Ekspertët e Qendrës kombëtare për monitorimin e uraganeve me bazë në Miami (shteti i Florida-s) njoftuan se në pjesën lindore të Oqeanit Paqësor në brigjet e Meksikës është formuar stuhia tropikale "Barbara".
Në Kamçatkë (Rusi) për shkak të motit të keq u anuluan të gjitha fluturimet e brendshme, njofton Departamenti rajonal i Shpëtimit. Si rezultat i ciklonit të dëborës në kryeqytetin e rajonit - Petropavllovsk-Kamçatskij - ranë rreth 23 milimetra reshje.
Fluturimi i avionëve për në Kamçatka (Lindja e Largët e Rusisë) është shtyrë për shkak të kushteve të pafavorshme atmosferike, të shkaktuara nga cikloni që ka vërshuar mbi gadishull.
Cikloni, që erdhi nga Deti Okhotsk, shkaktoi në Kamçatkë rënien e reshjeve
Shërbimet e shpëtimit të Australisë shpëtuan 20 persona nga përmbytja, e cila filloi ditën e enjte për shkak të shirave të rrëmbyeshëm në shtetitn Queensland në veri të vendit, njoftuan ditën e premte mediat australiane.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31