×
lider, 2013

Ri-ekzaminimi i mbetjeve mortore të udhëheqësit palestinez Jaser Arafat nuk është i nevojshëm, ai vdiq nga shkaqe natyrore dhe jo prej ekspozimit ndaj rrezatimit radioaktiv, u tha gazetarëve të enjten Kreu i Agjencisë Mediko-Biologjike Federale Vladimir Uiba.

Kreu i Agjencisë federale mjeko-ligjore të Rusisë (AFML) Vladimir Ujba deklaroi se shkaku i vdekjes së Liderit palestinez, Yasser Arafat, nuk mund të ketë qenë helmimi me polonium.

Lideri i Revolucionit Kuban Fidel Castro botoi një artikull në Internet, në të cilin ai përgënjeshtroi njoftimet e publikuara në media, sipas të cilave Kuba refuzoi të pranonte ish-agjentin e CIA-s, Edward Snowden, kinse nën presionin e Shteteve të Bashkuara.

Në Kinë filloi procesi gjyqësor ndaj ish-Zyrtarit të lartë partiak Bo Xilai, i cili dikur konsiderohej si njëri ndër liderët e ardhshëm të vendit.

Bashkëpunëtorët e forcave egjiptiane të sigurisë arrestuan ditën e mërkurë disa nga liderët e "Vëllazërisë Myslimane", thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Punëve të Brendshme të vendit.

Kuba feston ditëlindjen e Liderit të Revolucionit, Fidel Kastro, i cili mbushi 87 vjeç.

Ekipi kombëtar i Rusisë u rendit në vendin e parë përkatësisht medaljeve të fituara në kualifikim të përgjithshëm ekipor në Lojrat Botërore të disiplinave sportive joolimpike në Cali (Kolumbi).

Ditën e hënë në Republikë u mbajtën ceremonitë përkujtimore me rastin e përvjetorit të 19-të të vdekjes së themeluesit të Koresë së Veriut, Kim Il-Sung.

Të enjten në Stamboll përfaqësuesit e Koalicionit Kombëtar të Forcave Revolucionare dhe Opozitare siriane do të diskutojnë çështjen e përcaktimit të liderit të tyre të ri, u shprehën për gazetarët disa burime brenda organizatës.

Sekretari për shtyp i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov, mendon se opozita ruse nuk ka
Ekspertët rusë do të përfundojnë studimin e eshtrave të ish-Udhëheqësit palestinez Jaser Arafat në fund të vitit 2013, tha kreu i Agjencisë Federale Mjekësoro-Biologjike.
Lideri i Partisë Punëtore Kurde, që është duke vuajtur aktualisht dënimin
Koalicioni Kombëtar opozitar i Sirisë refuzoi të pranojë dorëheqjen e Presidentit t
Lideri i separatistëve kurdë Abdullah Oçalan, i cili po vuan dënimin me
Xi Jinping u zgjodh Kryetar i Republikës Popullore të Kinës (RPK) në sesionin e Kongresit Kombëtar të Përfaqësuesve Popullorë të mandatit të 12-të, që u mbajt në Pekin. Ky është një nga tre postet më të larta shtetërore në Kinë. Dy të tjerat - të Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Komuniste të Kinës dhe të Komandant Suprem - shoku Xi Jinping i zuri në nëntor të vitit të kaluar. Me fjalë të tjera, tani në duart e tij është përqendruar i gjithë pushteti në Kinë.
Kandidatura e Xi Jinping u miratua nga deputetët e sesionit të parë të Kongresit Kombëtar të Përfaqësuesve Popullorë të mandatit të 12-të në kryeqytetin kinez, Pekin.
Siria e zhytur në vorbullën e luftës kërcënohet nga planet e ndarjes së vendit në disa pjesë, deklaroi Lideri i lëvizjes radikale shiite libaneze “Hezbollah”, Hassan Nasrallah.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31