×
operacion

Sportistja ruse e disiplinës së freestyle Maria Komissarova të shtunën mori një traumë mjaft serioz gjatë kohës së stërvitjes në pistën olimpike të krosit për ski malore në Soçi dhe do të operohet, njoftohet në faqen e Internetit të Federatës Ruse të Freestyle.

Një operacion me të vërtetë unikal i bënë një fëmije në zemër kirurgët siberianë. Specialistët e Institutit Kërkimoro-Shkencor të patologjive të qarkullimit të gjakut në Novosibirsk për herë të parë eliminuan anomalinë kongjenitale kardiake në zemrën e pacientit, që vazhdonte të rrihte, me anë të metodës së zhvilluar prej tyre. Pacienti i ri u kthye në shtëpi po në ditën e operacionit kirurgjikal dhe tashmë është krejtësisht i shëndetshëm.

Angelina Jolie iu nënshtrua një operacioni serioz - mastektomisë (heqja e gjirit), për të parandaluar rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. "Mjekët e mi përcaktuan se unë kisha një probabilitet prej 87% të zhvillimit të kancerit të gjirit.
Ministri i Informacionit i Venezuelës Ernesto Villegas njoftoi se është përkeqësuar
Gjatë operacionit që iu bë në Kubë Presidenti Hugo Chavez pati hemoragji, por rikuperimi pas operacionit është duke shkuar mirë, njoftoi Ministri i Komunikacioneve të Venezuelës. Sipas fjalëve të Ernesto Villegas, Hugo Chavez e pret një periudhë mjaft e gjatë rikuperimi.
Ndërhyrja e vështirë kirurgjikale, e realizuar nga mjekët kubanezë, të cilës iu nënshtrua në Havana të martën Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez, përfundoi.
Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez u drejtua për në Kubë për operacionin e radhës në lidhje me heqjen e një tumori kanceroz. Asambleja Kombëtare e lejoi Hugo Chavez të largohet nga vendi gjatë kohës së trajtimit mjekësor.
Mjekët rusë bënë një revolucion të vërtetë në kardiokirurgjinë botërore. Mijëra njerëz me difekte në zemër tani do të mund të jetojnë normalisht. Specialistët e Qendrës shkencore të Kirurgjisë Kardiovaskulare me emrin e A. N. Bakuljev për herë të parë përpunuan dhe inkorporuan valvulën artificiale të zemrës, e cila nuk jep komplikime postoperative.
Astronauti amerikan Neil Armstrong, njeriu i parë që shkeli në sipërfaqen e Hënës, po merr veten e po rivendos forcat pas kryerjes së një operacioni në zemër, njofton BBC.
Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez do të bëjë edhe një operacion tjetër për heqjen e vatrës së tumorit.
Perandori japonez Akihito u shtrua në spital në përgatitje të ndërhyrjes kirurgjikale në zemër. Të shtunën specialistët nga Spitali Universitar Juntendo do t’i bëjnë monarkut 78-vjeçar një ndërhyrje by-passi të arteries koronare.
Bobsleistes ruse Irina Skvorcovas i bënë edhe një operacion tjetër për
Federata e Bobsleit (Bobsledding) dhe Skeletonit e Rusisë kërkon hetimin e tragjedisë që ndodhi në nëntor të vitit të kalur me sportisten ruse Irina Skvorcova në qytezën gjerman  Kónigssee.
Bobsleisten ruse Irina Skorcova, e cila mori trauma serioze gjatë stërvitjes në trasë në Gjermani, do ta operojnë sërish.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31