×
Britania e Madhe, Tetor 2013

Një banor i Britanisë së Madhe, 28-vjeçari Lauri Love, është akuzuar për thyerjen e sistemeve kompjuterike të Ushtrisë amerikane, NASA-s dhe disa agjencive të tjera amerikane, njoftoi një përfaqësues i Agjencisë Kombëtare britanike të Antikrimit (NCA).

Në Britaninë e Madhe filloi puna për vënien në skenë të dramës "Richard III" të William Shakespeare. 

Zyra e Kryeministrit britanik David Cameron u evakuua sot në mënyrë emergjente, kur mbi ndërtesë ra në vinç.

Presidenti i klubit moskovit të futbollit CSKA, Eugjeni Giner, deklaroi se kapiteni i "Manchester City" Yaya Toure e ka trilluar historinë me fyerjet raciste nga ana e tifozëve të ekipit rus.

Një stuhi e fuqishme, e shoqëruar me shira të dendur dhe erëra të vrullshme, është tërbuar në jug të Anglisë dhe Uellsit.

Gjykata Qendrore Penale e Londrës dënoi qytetarin ukrainas, Pavel Lapshina, me burgim të përjetshëm dhe duke mos i dhënë mundësinë e faljes në 40 vitet e ardhshme.

Ukraina, Britania e Madhe, vrasje, aktgjykim, dënim i përjetshëm

Nga salla e Gjykatës Qendrore Penale të Londrës Old Bayeli u evakuuan ditën e premte të gjithë pjesëmarrësit pas zbulimit të një objekti të dyshimtë.

Shërbimet sekrete të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kanë mbikëqyrur e anëtarëve të qeverisë së Italisë, duke përfshirë këtu Ministrin e Mbrojtjes, deklaroi në një intervistë për edicionin "L’Espresso" ditën e enjte ish-gazetari i "The Guardian", Glenn Greenwald, i cili bashkëpunon me ish-agjentin e CIA-s, Edward Snowden.

Autori i biografisë së Presidentit të Rusisë, Lordi britanik Peter Truscott, propozoi Kryetarin e shtetit rus për Çmimin Nobel për Paqe.

Garuesi britanik Sean Edwards - lideri i Super Kupës Porsche për këtë sezon - humbi jetën në një aksident gjatë testeve private në Australi.

Studjuesit në Britaninë e Madhe deklarojnë se kanë bërë një hap të madh drejt zhvillimit të një trajtimi efektiv të sëmundjes së Alzheimer-it dhe sëmundjeve të tjera të trurit.

British Liverpool u bë qyteti i parë, në të cilën u morr vendimi për të realizuar programin mbi shitjen e shtëpive me një çmim simbolik prej 1.6 dollarë.

Një banor i Mbretërisë së Bashkuar qe në gjendje të ulte një avion të vogël në aeroportin e Humberside në verilindje të Britanisë së Madhe, pasi piloti i avionit u ndje keq dhe humbi vetëdijen.

Kreu i ri i kundërzbulimit britanik MI-5 Andrew Parker deklaroi se programi i departamentit të tij për të luftuar terrorizmin është nën kërcënim për shkak të bërjes publike të teknologjive të mbikqyrjes elektronike, të përdorura nga shërbimet sekrete amerikane dhe britanike.

Në Britaninë e Madhe nis punën Agjencia Kombëtare e Antikrimit (NCA). Objektivi kryesor i organizatës do të jetë lufta kundër grupeve të krimit të organizuar, të cilat janë rreth 6.000.

Gazetari britanik Luke Harding, i cili ka punuar si korrespondent për Guardian në Rusi, do të shkruajë një libër për Edward Snowden.

Autoritetet e Gambias njoftuan "daljen e menjëhershme" nga Commonwealth of Nations - bashkimi vullnetar ndërqeveritar, në të cilin përfshihen Britania e Madhe dhe pothuajse të gjitha ish dominionet, kolonitë dhe protektoratet e saj.

Kanali televiziv britanik "Indipendent Television News/Channel 4 News" mori çmimin ndërkombëtar "Emmy" në kategorinë e edicionit të lajmeve televizive për informimin në lidhje me luftimet në qytetin sirian Homs. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
4
5
6
8
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
30
31