×
Britania e Madhe, Qershor 2013
Qeveria britanike ka njoftuar se këtë vit do të përgatisë një projektligj që lejon fekondimin artificial me përzierjen e gjeneve të tre personave.
Në Britaninë e Madhe rezervat e gazit shist argjilor mund të jenë dy herë më të mëdha se sa mendohej më parë, thuhet në një sondazh të raportit të shërbimit gjeologjik të vendit.
Gjermania kërkoi sqarime nga Britania e Madhe në lidhje me njoftimet mbi faktin se shërbimet britanike të zbulimit merren me mbledhjen e të dhënave personale dhe përgjime.
Më 25 qershor në brigjet e Francës do të fillojnë stërvitjet e mëdha ndërkombëtare detare "FRUKUS-2013". Nga Flota Ushtarake Detare ruse në manovra do të marrë pjesë korveta e Flotës Balltike "Steregushij". Gjithashtu do të marrin pjesë forcat ushtarake detare të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës.
Arkivi kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar ka deklasifikuar dhe bërë publike më shumë se 25 dosje me dokumente, në të cilat bëhet fjalë për objekte fluturuese të paidentifikuara.
Britania e Madhe është gati të realizojë programin për zhvillimin e brezit të ri të robotëve me qëllim të mbrojtjes së trupave në fushën e betejës, deklaroi Zëvendësministri i Jashtëm i vendit, Alistair Burt.
Dy mijë delegatë dhe gazetarë, tetë mijë oficerë të policisë dhe bashkëpunëtorë të shërbimeve të sigurisë si dhe 50.000.000 £ për garantimin e sigurisë. Samiti i "Tetëshes së Madhe" përfundoi. Rezultat zyrtar i tij u bë komunikata prej gati 40 faqesh, në të cilën kanë gjetur pasqyrim marrëveshjet kryesore të liderëve të “G-8”.
Fotomodelja britanike Kate Moss ka pozuar e zhveshur për revistën “Playboy”. Për këtë deklaroi parukieri i saj Oribe Canales.
Britania e Madhe, Playboy, fotomodele
Sot ministrat e jashtëm të Britanisë dhe Ekuadorit zhvilluan një takim në lidhje
Kryeministri britanik, David Cameron, pranoi sot pas mbërritjes në resortin e golfit në veri t
Shërbimet britanike të zbulimit kanë survejuar aktivisht pjesëmarrësit e Samitit t
Një numër godinash të përdorura nga komunitetet myslimane të Londrës do të merren nën mbrojtjen e përforcuar 24-orëshe të policisë. Një vendim i tillë u morr pas dy zjarreve që kanë ndodhur gjatë kësaj jave.
Në veri të Londrës është djegur një ndërtesë, të cilën komuniteti lokal somalez e përdorte në vend të xhamisë. Policia dyshon se kjo ka qenë një zjarrvënie e qëllimshme.
Britania e Madhe mori konfirmimin e faktit se në Siri është përdorur armë kimike - gazi neuro-paralitik Sarin, deklaroi të mërkurën zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar.
Qeveria britanike ka marrë një propozim nga zyrtarë të lartë të Ekuadorit për të diskutuar fatin e themeluesit të "WikiLeaks" Julian Assange nëpërmjet negociatave.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
7
8
9
11
12
13
14
15
16
20
22
23
25
29
30