×
Britania e Madhe, 2013

Gazeta britanike "The Times" e shpalli Presidentin rus Vladimir Putin "Njeriu i Vitit" në rang ndërkombëtar.

Shkatërrime dhe dëme serioze u shkaktoi stuhia e fuqishme "Dirk" qytetarëve evropiane. Kështu, në disa provinca franceze dhe në jug të Francës shtëpitë kanë mbetur pa energji elektrike për shkak të këputjes së telave në shtyllat e tensionit të lartë. Nga stuhia gjetën vdekjen gjashtë banorë të Francës.

Parlamentari britanik George Galloway e ka quajtur Presidentin rus Vladimir Putin "Njeriun e Vitit". Ai shtoi se Putini meriton Çmimin Nobel për Paqe për qëndrimin e Rusisë ndaj problemit të Sirisë.

Rreth 100.000 shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike në jug të Britanisë së Madhe për shkak të stuhisë së fuqishme.

SHBA-ja blen për pesë para vëllime masive informacioni sekret prej Qendrës së Komunikimit Qeveritar të Britanisë së Madhe, deklaroi deputeti britanik George Galloway.

Në Britaninë e Madhe filloi procesi gjyqësor ndaj dy ekstremistëve islamikë të akuzuar për vrasjen e një ushtari britanik në jug të Londrës më 22 maj.

Ambasada britanike në Tripoli dhe ajo kanadeze pezulluan punën konsullore për arsye sigurie.

Mediat evropiane citojnë aktivisht këto ditë fragmente nga intervista e Kryeministrit britanik David Cameron dhënë gazetës "The Financial Times", e cila i është përkushtuar tërësisht çështjes së migrimit në hapësirën e Evropës së bashkuar. Në të ai u shpreh, në veçanti, për vendosjen e kufizimeve në lëvizjen e lirë të qytetarëve brenda BE-së.

Kreu i Përfaqësisë së Shteteve të Bashkuara bëri thirrje për përfshirjen e Gjermanisë në aleancën e inteligjencës "Pesë Sy" ("Five Eyes", FVEY). Por, pavarësisht nga të gjitha sigurimet e miqësisë e fortë, të shprehura pa kursim pas demaskimit të veprimtarisë së spiunazhit të Agjencisë për Sigurinë Kombëtare (NSA) të SHBA-së dhe Agjencisë Zyrtare të Përgjimeve (GCHQ) të Britanisë së Madhe, ka pak gjasa që grupi ta përfshijë Gjermaninë në përbërjen e vet.

Tabllotë e piktorëve rusë dhe sovjetikë Aristark Lentullov, Ilia Kabakov, Ilia Mashkov, Nikollaj Roerich dhe të tjerë, si dhe veprat e argjendarive të Faberge, do të nxirren në shitje në prag të ankandeve të javës së ardhshme të artit rus në kryeqytetin britanik, njoftuan përfaqësuesit e shtëpive të ankandit Bonhams, Christie’s, Sotheby's dhe Macdougall.

Pensionistët e arrestuar në Londër, të cilët janë të dyshuar për mbajtjen në skllavëri në shtëpinë e tyre të tre grave, gjatë kohës së hetimit u liruan me kusht kundrejt një shume parash që nuk bëhet me dije.

Në Beverly Hills, shteti i Kalifornisë, u shit një copë tortë që u shërbye në tavolinë në dasmën e Princit William dhe Kate Middleton. 

Qendra britanike e Komunikimit Qeveritar (GCHQ) ka përdorur për spiunazh faqe të rreme të ngjashme me faqet e rrjetit social "LinkedIn" dhe edicionit të Internetit "Slashdot".

Rusia konfirmoi rifillimin e bashkëpunimit me shërbimet sekrete të Britanisë së Madhe lidhur me çështjet e garantimit të sigurisë së Olimpiadës në Soçi.

Në kanalin televiziv britanik "Channel 4" do të startojë programi shkencor "Lëndët narkotike Live: Kanabisi", në edicionet e të cilit persona vullnetarë do të marrin drogë, ndërkohë që shkencëtarët do të studiojnë ndikimin e saj në organizmin e tyre.

Romani "The murder of Roger Ackroyd" i shkrimtares britanike me famë botërore Agatha Christie fitoi konkursin e romaneve më të mirë detektivë.

Forcat speciale britanike përgjojnë politikanët gjermanë në Gjermani.

Një banor i Britanisë së Madhe, 28-vjeçari Lauri Love, është akuzuar për thyerjen e sistemeve kompjuterike të Ushtrisë amerikane, NASA-s dhe disa agjencive të tjera amerikane, njoftoi një përfaqësues i Agjencisë Kombëtare britanike të Antikrimit (NCA).

Në Britaninë e Madhe filloi puna për vënien në skenë të dramës "Richard III" të William Shakespeare. 

Zyra e Kryeministrit britanik David Cameron u evakuua sot në mënyrë emergjente, kur mbi ndërtesë ra në vinç.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
12
13
15
16
19
20
25
26
27
28
30