×
Britania e Madhe, Nëntor 2012
Nga depozitat e Shtëpisë së ankandit Christie’s u vodh skulptura e realizuar në ar e artistit britanik Gordon Douglas, fituesit të Çmimit Turner.
44-vjeçari Aleksandër Perepiliçnij (Alexander Perepilichnyy) u gjet i vdekur në shtë
Banorëve të qarqeve të Conwy dhe Denbighshire në veri të Uellsit të martën në mëngjes i është rekomanduar që të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të kërcënimit të përmbytjeve.
Në Britaninë e Madhe nuk po pushojnë shirat me rrebesh. Si pasojë e pë
Shirat me rrebesh dhe erërat e forta shkaktuan përmbytje në Britaninë e Madhe, një person humbi jetën. Kjo është njoftuar nga mediat lokale. Të enjten shërbimet e shpëtimit të Mbretërisë së Bashkuar evakuuan rreth 100 persona.
Sberbank (Banka e Kursimeve) e Rusisë në sfondin e krizës në zonën
Koalicioni i opozitës siriane, i formuar në fillim të nëntorit, u njoh nga
Marinari britanik i nëndetëses së Forcave Ushtarake Detare, i cili akuzohet për
Kanali televiziv Al-Arabia botoi një artikull, në të cilin pohon se forcat speciale më të mira britanike po trajnojnë disa njësi speciale vrasësish të përzgjedhura prej efektivit të trupave të opozitës siriane.
Predikuesi radikal islamik Abu Qatada u lirua me kusht. Kohë më parë Komisioni Special pë
Franca në bashkëpunim me Britaninë e Madhe filloi testimet e avionit taktik pa pilot “Watchkeeper 450”. Marrëveshja mbi shfrytëzimin e përbashkët të avionit pa pilot nga Franca dhe Britania e Madhe u arrit në vitin 2010.
Britania e Madhe, ka shumë mundësi, të ndërmarrë një ndërhyrje të kufizuar në Siri.
Siç njoftoi sot gazeta britanike "Sun", javën që sapo kaloi Kulla e Londrës, ku ruhen simbolet e pushtetit mbretëror të Britanisë së Madhe, duke përfshirë edhe kurorën, iu nënshtrua sulmit të grabitësve.
Peshkopi i Durhamit, 56-vjeçari Justin Portal Welby, pranoi propozimin e Sinodit të Kishës Anglikane për të marrë postin e udhëheqësit shpirtëror - Kryepeshkop i Canterbury-t. Emërimi i tij do të shpallet zyrtarisht ditën e premte.
Kabineti i Ministrave i Britanisë së Madhe po shqyrton mundësinë e furnizimit të opozitës siriane me armë, deklaruan në Zyrën e Kryeministrit britanik David Cameron.
Në Britaninë e Madhe disa kompani të sigurimeve filluan të përgatisin programet e pensioneve me marrjen parasysh të faktit se klienti mund të jetojnë deri në moshën 120-125 vjet.
Britania e Madhe do t’i japë Presidentit të Sirisë Bashar Al-Assad garanci ndë
Kryeministri britanik David Cameron ka filluar vizitat në vendet e Gjirit Persik, duke u shprehur se gjatë tyre nuk ka ndërmend të anashkalojë çështjen e shkeljes së të drejtave të njeriut.
Aeroplanmbajtëset britanike të gjeneratës së re "Queen Elizabeth" do të fillojnë testimet lundruese në vitin 2017, ndërsa stërvitjet verore të aviacionit të kuvertës në vitin 2018, deklaroi Ministri i Mbrojtjes i Britanisë së Madhe Philip Hammond.
Fotot lakuriq të Princit Harry e impresionuan kaq fort producentin nga Las Vegas David King, sa që ai i ofroi djalit të Princeshës Diana të luajë në shfaqjen e tij erotike teatrale me titull "Hijet e tundimit".
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
3
4
9
10
11
14
15
16
17
18
19
21
22
24
25
26
29