×
Britania e Madhe, Maj 2012
Gjykata e Lartë e Britanisë së Madhe vendosi të ekstradojë Julian Assange në Suedi: gjykata e këtij vendi që prej vitit 2010 kërkon që themeluesi i faqes skandaloze të Internetit “WikiLeaks” të japë prova në lidhje me akuzën e përdhunimit. Julian Assange e deklaron vetën të pafajshëm dhe thotë se procesi është i motivuar politikisht. Sipas fjalëve të tij, pas ekstradimit në Suedi, ai do të dërgohet në SHBA, ku e akuzojnë për spiunazh.
Gjykata e Lartë e Britanisë së Madhe hodhi poshtë apelin e themeluesit të “WikiLeaks” Julian Assange kundër ekstradimit të tij në Suedi, ku ai akuzohet për një sërë krimesh seksuale, përfshirë këtu dhe përdhunime.
Kompania britanike “British Petroleum” (BP) refuzoi të marrë pjesë në projektin e ndërtimit të gazsjellësit “Nabucco”, në të cilin ajo konsiderohej në rolin e furnizuesit kryesor të gazit.
Rusia është e shqetësuar se Britani e Madhe dhe një sërë
Në Mbretërinë e Bashkuar vdiq solisti dhe kompozitori i këngëve të grupit "Bee Gees" Robin Gibb. Lajmi tragjik u njoftua nga familja e muzikantit. 62-vjeçari Gibb që prej disa vitesh vuante nga kanceri.
Aktivistët e të drejtave të njeriut kritikuan Mbretëreshën e Britanisë
Gjykata në Britaninë e Madhe dënoi me 1 vjet burg hakerin 21-vjeçar për thyerje të faqes në rrjetin social. I riu në janar të vitit të kaluar fitoi qasje ilegalisht në faqen personale në Facebook, që i përkiste një qytetari amerikan.
Udhëtimin e parë rreth botës me taksi e përfunduan ditën e premte tre qytetarë të Mbretërisë së Bashkuar.
Greva e punonjësve të sektorit shtetëror të ekonomisë do të zhvillohet ditën e enjte në Britaninë e Madhe. Grevistët protestojnë kundër planeve të qeverisë për ngrirjen e pagave dhe rishikimin e pensioneve, njofton BBC.
Kalorësit e Regjimentit Presidencial dhe "Shkollës së Kalërimit të Kremlinit" do
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg refuzoi t’i ndalojë qeveris
Bataret e topave të kryqëzorit “Belfast” dhe hapja e Urës së famshme Tower në Londër për nder të veteranëve do të bëhen kulminacion i festimit të Ditës së Fitores në Britaninë e Madhe.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
12
13
14
15
16
19
20
22
23
24
26
27
28
29