×
kinema

Në Parkun e famshëm Izmaillovo të Moskës filloi të funksionojë kinemaja e parë prej dëbore në vend. Filmat vizatimorë shfaqen në të në regjim non-stop - që nga hapja e deri në mbyllje.

Aktori i famshëm francez Pierre Richard, gjatë një udhëtimi biznesi në Moskë deklaroi se ai do të ishte i lumtur nëse do të merrte shtetësinë ruse, por nuk mund të lërë në Francë familjen e tij të madhe.

"Rudolf Nureyev: Demoni rebel" - kështu titullohet filmi i ri kushtuar balerinit dhe koreografit të famshëm rus, premiera e të cilit u shfaq në Shën Petersburg. Fimi dokumentar me dy seri u xhirua me rastin e 75-vjetorit të lindjes së Rudolf Nureyev, i cili do të kremtohet më 17 mars.
James Cameron huazoi idenë e filmit "Avatar" nga eposi jakut Olonkho, deklaroi Ministri i Kulturës së Jakutias Andrei Borisov në një takim me pjesëmarrësit e festivalit të kryeveprave të Trashëgimisë Kulturore Botërore të UNESCO.
Thrilleri fantastik i Andrew Stanton “John Carter” për të dytën javë me radhë vazhdon të mbetet lider në kinematë ruse.
Teatri Bolshoi i Moskës bëri të ditur listën e spektakleve të
Më 9 maj, kur Rusia kremton festën e Fitores mbi fashizmin hitlerian, kanali televiziv rus &ldquo
Filmi i shkurtër i studentit nga universiteti Federal i Lindjes së Largët Tihoan Makarov “Reparti i kulturës” do të shfaqet në festivalin prestigjioz kinematografik të Kanës këtë vit.
Në Londër u  hap retrospektiva e filmave të regjizorit kinematografik rus Andrei Mihaillkov Konçallovsk. Deri në fund të janarit do të transmetohen 4 filma të tij.
Filmi i Aleksandër Mindadze “Të shtunën” hyri në programin e konkursit të Festivalit Kinematografik Ndërkombëtar të Berlinit për vitin 2011. Kjo punë është rezultat i bashkëpunimit ruso-gjermano-ukrainas.
Filmi i shkurtër “Shans” i regjizores ruse Sonia Karpuninaja fitoi çmimin kryesor Veza e Artë. Festivali ndërkombëtar i përvitshëm i kinematografisë “Kustendorf”, është themeluar nga regjizori dhe muzikanti i famshëm serb Emir Kusturica në vitin 2008.
Vitin e Ri rusët do ta presin sërish me përrallën e tyre të dashur!
Viti i sivjetshëm - viti i 65-vjetorit të Fitores mbi fashizmin në Luftën e
12 filma artistikë dhe një antologji janë përfshirë në programin e Javës së 10-të të kinematografisë ruse, e cila u hap në New York.
  Në një nga kinematë më të mira të kryeqytetit, në mbr
Me transmetimin e filmit të francezit legjendar, zotëruesit të "Oskarit" Claude Lelouch "Femra dhe meshkujt" më 17 qershor do të hapet Festivali i 32-të Kinematografik Ndërkombëtar.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31