×
filmi, 2013

Dokumentari "Proces gjyqësor demonstrativ: Historia e "Pussy Riot" (angl. Pussy Riot: A Punk’s Prayer) u përfshi ndër 15 filmat e përzgjedhur nga akademikët amerikanë të lëmit të kinematografisë.

Drejtori i filmit "Fury" David Ayer, në të cilin luan aktori Brad Pitt, kërkoi ndjesë për xhirimin e skenave me figurantët e veshur me uniforma naziste të Dielën e Kujtimit - Ditën e Përkujtimit të të rënëve në dy luftërat botërore.

Në Festivalin e VIII-të Kinematografik Ndërkombëtar në Romë u shfaq filmi "Stalingradi", i cili u bë filmi më fitimprurës rus i vitit.

Filmi i regjisorit rus Fjodor Bandarçuk "Stalingradi" ka mbledhur 8.3 milionë $ gjatë 4 ditëve të para të shfaqjes së tij në Kinë.

Më 10 tetor në ekran të gjerë do të dalë filmi "Stalingradi" i regjisorit rus Fjodor Bondarçuk. Ai i është përkushtuar një prej ngjarjeve më tragjike dhe më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore - Betejës së Stalingradit, që shënoi një kthesë me rëndësi historike në zhvillimin e luftës, e cila filloi me ofensivën e trupave sovjetike dhe përfundoi me shpartallimin e plotë të Gjermanisë naziste.

Java e kinomatografisë ruse startoi në Nju Jork të mërkurën në mbrëmje me shfaqjen e filmit të Aleksandër Veledinskij "Geograf globus propil". 

Në Muzeun e Artit Multimediatik të Moskës u ekspozuan fotografitë e bëra nga regjisori rus Fjodor Bondarçuk gjatë kohës së xhirimit të filmit "Stalingradi".

Festivali i përvitshëm i filmit dokumentar rus hapet sot në New York. Në programin e forumit 3-ditor janë përfshirë 24 filma, shumica e të cilëve - fitues të festivaleve të ndryshme ruse dhe ndërkombëtare.

Në Los Angeles më 22 shtator u mbajt ceremonia e 65-të e dhënies së Çmimeve "Emmy" e akorduar nga Akademia Kombëtare Amerikane e Televizionit.

Programi i Javës së kinematografisë ruse që do të zhvillohet nga data 9-13 tetor në New York, do të përbëhet nga tetë filma artistikë dhe dy dokumentarë, njoftuan organizatorët e aktivitetit.

Grand Prix i Festivalit të 11-të Ndërkombëtar të Filmit "Pacific Meridian" në Vlladivostok iu dha filmit të Singaporit "Iloilo" të regjizorit, Anthony Chen.

17 filma janë përfshirë në programin e Javës së kinemasë ruse, e cila do të fillojë sot në Toronto.

Festivali i 3-të Ndërkombëtar i Filmit "Skaji i botës" (ndryshe "Fundi i Botës") startoi sot në Juzhno-Sahalinsk - qendra administrative e ishullit Sahalin që ndodhet në Lindjen e Largët të Rusisë.

Kryetari i Bashkisë së Rio de Zhaneiros, Eduardo Paes, deklaroi se ai është i gatshëm të bëjë gjithçka të mundur për të bindur regjisorin kinematografik amerikan, Woody Allen, të xhirojë një film në këtë qytet brazilian.

Mark Basseley Youssef, autor dhe producent i filmit të bujshëm "Pafajësia e Myslimanëve", u lirua nga burgu, ku ai vuajti dënimin për shkelje të lirimit me kusht, dhe tani do t'i nënshtrohet procedurës së rehabilitimit social.

"World War Z" u bë filmi më i suksesshëm në karrierën e aktorit të famshëm Brad Pitt.

Në Romë u zhvilluan xhirimet e një filmi mbi jetën e Gjon Palin II.

Mbi jetën e informatorit të site "WikiLeaks", Bradley Manning, planifikohet të xhirohet një film.

Skenaristi i njohur rus Juri Arabov po debuton si regjisor me filmin "Gratë ruse", që i dedikohet Shqipërisë së viteve 1960 dhe fatit tragjik të grave ruse, të cilat u bënë viktimat e para të regjimit të diktatorit shqiptar Enver Hoxha.

Filmi rus "Major" i regjizorit Juri Bikov u shpall fitues i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Shanghai.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
19
20
22
23
25
26
27
28
30