×
filmi, Tetor 2012
Korporata “The Walt Disney Company” më 30 tetor njoftoi mbi blerjen e kompanisë “Lucasfilm Ltd” të George Lucas, përfshirë edhe serialin kinomatografik "Star Wars". Sipas fjalëve të kreut të studios Disney, episod i ri i "Star Wars" pritet të dalë në vitin 2015.
Tema kryesore muzikore e sagës "Star Wars" u cilësua si melodia që mbetet më tepër në mendje në historinë e kinematografisë, sipas rezultateve të një sondazhi në Internet.
Aktori austriak Christoph Waltz, i cili mori "Oskar-in" për rolin e kolonelit nazist në filmin "Inglourious
Aktori i famshëm hollivudian Leonardo DiCaprio u dogj në të ndenjurat e tij gjatë xhirimit të një skene erotike të filmit të Martin Scorsese "Ujku i Wall Street" ("The Wolf of Wall Street"), shkruajnë sot mediat amerikane.
Gjykata e Los Angeles ditën e mërkurë vendosi të mbajë nën arrest producentin e filmit "Pafajësia e myslimanëve" Mark Basseley Youssef deri sa të merret vendimi përfundimtar.
Muzikantët e grupit "Led Zeppelin" njoftuan për daljen e filmit "Celebration Day", i cili i dedikohet koncertit të fundit të grupit.
Në skenën e Shtëpisë Ndërkombëtare të Muzikës në Moskë u mbajt ceremonia e hapjes së Ditëve të Kulturës Shpirtërore të Shqipërisë, të cilat këtë vit do të mbahen në tre qytete të Rusisë. Përgjatë dy muajve banorët e Moskës, Shën Petersburgut dhe Nizhnij Novgorodit do të njihen me artin e këtij vendi misterioz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
3
4
6
7
8
9
12
13
14
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30