×
regjisor

Drejtori i filmit "Fury" David Ayer, në të cilin luan aktori Brad Pitt, kërkoi ndjesë për xhirimin e skenave me figurantët e veshur me uniforma naziste të Dielën e Kujtimit - Ditën e Përkujtimit të të rënëve në dy luftërat botërore.

Në Festivalin e VIII-të Kinematografik Ndërkombëtar në Romë u shfaq filmi "Stalingradi", i cili u bë filmi më fitimprurës rus i vitit.

Mbi jetën e informatorit të site "WikiLeaks", Bradley Manning, planifikohet të xhirohet një film.

Skenaristi i njohur rus Juri Arabov po debuton si regjisor me filmin "Gratë ruse", që i dedikohet Shqipërisë së viteve 1960 dhe fatit tragjik të grave ruse, të cilat u bënë viktimat e para të regjimit të diktatorit shqiptar Enver Hoxha.

Natën e kaluar ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare regjisori i famshëm rus Pjotër Todorovskij.
Kinoregjisorit serb Emir Kusturica mund t’i ndalojnë hyrjen në territorin e Kosovës. P
Regjisori dhe producenti i famshëm amerikan Steven Spielberg do të kryesojë jurinë e Festivalit të 66-të të Filmit në Kanë, i cili këtë vit do të zhvillohet nga data15-26 maj.
Regjisori i famshëm i filmave rusë, skenaristi Aleksei Herman, ndërroi jetë në Shën Petersburg pas një sëmundjeje të rëndë në moshën 75-vjeçare.
Drejtuesit e Teatrit Bolshoi së bashku me trupën artistike të Wayne McGregor vendosën
Gjykata e Los Angeles ka urdhëruar regjisorin James Cameron, i cili është akuzuar për plagjiaturë, të paraqesë dorëshkrimet e skenarit të filmit "Avatar".
Një ekip ndërkombëtar kinematografistësh të rinj do të nisë më 4 janar udhëtimin e vet të gjatë me tren nëpër Rusi për të xhiruar një film dokumentar. Rezultati i projektit ambicioz të quajtur "Kinotreni" (russ. «Кинопоезд») do të prezantohet më 1 shkurt.
Më 24 dhe 25 dhjetor Teatri i famshëm i Baletit i Boris Eifman në qytetin Shën Petersburg do të shfaqë në kryeqytetin verior të Rusisë spektaklin - "Rodin", një balet ky kushtuar skulptorit gjenial francez. Këtë vit kolektivi artistik kremtoi 35-vjetorin e krijimit të trupës së baletit.
Në repertorin e Teatrit Muzikor të Stanisllavskit dhe Nemiroviç-Dançenko (russ. Музыкальный Театр имени Станиславского и Немировича-Данченко) të Moskës u dukën dy opera me një akt të kompozitorëve bashkëkohorë.
Sot në Strasburg u organizua ceremonia solemne e dhënies në mungesë të Çmimit “Andrei Saharov” për vitin 2012 dy përfaqësuesve të opozitës iraniane, respektivisht Nasrin Sotoudeh dhe Jafar Panahi.
Me Emir Kusturicën unë kam patur rastin të takohem disa herë, edhe në Serbi, edhe në Rusi. Të intervistosh këtë njeri kaq interesant është me të vërtetë fat i madh, ndërsa biseda me të nuk është vetëm kënaqësi, por edhe një punë e madhe, serioze, duhet thënë. Si një sarajevas i vërtetë, Kusturica ka një sens të mrekullueshëm humori.
Për shumë vite të punës sime në Ballkan mua më ka rënë rasti të takohem disa herë me Emir Kusturicën. Kam qenë i ftuar si mysafir në shtëpinë e tij në malin Mokra, kemi biseduar ne edhe një vit më parë në Moskë, shkruan Konstantin Kaçalin. Dhe, duhet thënë, se Emiri ka një vizion të pazakontë ndaj botës, ai përsiat në mënyrë shumë interesante rreth njerëzve bashkëkohorë, mbi marrëdhëniet me kulturën perëndimore dhe për spiritualitetin sllav.
Koleksioni i materialeve arkivore nga trashëgimia e kinoregjisorit të shquar Andrei Tarkovski shitet u shit në Londër të mërkurën për gati 2,4 milionë $. Kjo është njoftuar nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s, e cila zhvilloi ankandin.
Mbrojtësit dhe stërvitësit e kafshëve kanë akuzuar krijuesit e trilogjisë "The Hobbit" për abuzimin me kuajt, dhitë, pulat dhe me përfaqësuesit e tjerë të faunës që luajnë në filmin e Peter Jackson.
Në Gjermani sot do të mbahet premiera e një spektakli të pazakontë. Në bazë të skenarit të tij qëndron performanca në gjyq e terroristit norvegjez Anders Breivik.
Aktori austriak Christoph Waltz, i cili mori "Oskar-in" për rolin e kolonelit nazist në filmin "Inglourious
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31