×
Turqia, Qershor 2013
Një grup ekspertësh i OKB-së ndodhet në Turqi, ku synojnë të mbledhin dhe të shqyrtojnë informacionin në lidhje me përdorimin e armës kimike në Siri.
Bashkëpunëtorët e policisë turke me ndihmën e granatave me gaz lotsjellës dhe topat me ujë shpërndanë pjesëmarrësit në aksionin e protestës antiqeveritare në kryeqytetin e vendit, Ankara.
Mijëra protestues dolën përsëri në rrugët e Stambollit nën mbikëqyrjen e oficerëve të zbatimit të ligjit, njoftojnë mediat vendase.
Në Ankara policia po zhvillon arrestime në vendbanimet e pjesëmarrësve në trazira dhe aksionet e protestave. Tashmë janë arrestuar 20 persona, por kërkimet vazhdojnë, kështu që numri i të arrestuarve mund të rritet.
Gjatë një bisede telefonike Presidenti amerikan Barack Obama dhe Kryeministri turk Recep Tyyip Erdogan diskutuan protestat antiqeveritare në Turqi, thuhet në komunikatën e përbashkët të liderëve të të dy vendeve.
Nga data 24 deri më 28 qershor në kuadër të Traktatit Ndërkomb
Militantët kurdë hapën zjarr në provincën turke të Hakkarit mbi një helikopter me dy përfaqësues të komandës ushtarake në bord, njoftuan të premten ushtarakët turq. Incidenti ndodhi pranë kufirit me Irakun.
Rezervat e tymëseve (granatave tymuese), granatave me gaz lotsjellës dhe sprait me piper janë drejt mbarimit në policinë turke. Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë po përgatit një tender për furnizimin e depove me mjete speciale.
Bashkëpunëtorët e agjencive turke të sigurisë në Stamboll, Ankara dhe
Disa qindra njerëz u mblodhën përsëri në Sheshin Taksim n
Autoritetet turke janë të gatshme, nëse do të jetë e nevojshme, të
Një shtetas rus është arrestuar gjatë trazirave që ndodhën mbrëmjen e kaluar në Ankara në mbështetje të protestuesve që dalin në mbrojtje të Parkut "Gezi". Ambasada ruse në Ankara aktualisht po merret me shqyrtimin e informacionit mbi arrestimin e qytetarit rus.
Rojet e rendit vunë në përdorim kundër protestuesve shkopinjtë e gomë
Pas bisedimeve emergjente me protestuesit, Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan u zotua të ngrijë projektin e ndërtimit në Parkun "Gezi" të Stambollit. Kryeministri turk shtoi se të ardhmen e projektit do ta përcaktojë referendumi.
Një protestues, i cili u plagos gjatë demonstratave në Stamboll, ndërroi jetë sot në spital.
Në Sheshin Taksim në Stamboll, i cili për gati 2 javë ka qenë
Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se protestuesit nuk duhet të presin më tolerancë nga ana e autoriteteve, të cilën ato e shfaqën në ditët e mëparshme të protestave.
Trupat speciale turke, të cilat depërtuan përmes barrikadave në Sheshin Taksim në qendër të Stambollit, përdorën kundër demonstruesve gaz lotsjellës dhe topa uji.
Një automjet i tipit Jeep me 7 turistë të huaj ra në një humnerë 25 metra të thellë në provincën turke Antalia gjatë ekskursionit "Jeep Safari". Sipas të dhënave paraprake, shoferi ka humbur kontrollin mbi automjetin.
Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi pjesëmarrësit e demonstratave antiqeveritare se ata do të duhet të paguajnë një çmim të lartë për protestat e tyre.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
20
22
23
28
29
30