×
Turqia, Maj 2013
Njoftimet e përhapura se Rusia gjoja e ka furnizuar tashmë Sirinë me sistemet raketore të mbrojtjes kundërajrore “S-300” (russ. “C-300”) dolën së tepërmi të ekzagjeruara.
Militantët e opozitës siriane, të arrestuar në Turqi, po përgatisnin shp
Moska pret nga Ankaraja rezultatet e hetimit në lidhje me arrestimin në Turqi të rebelëve sirianë që po transportonin gazin neuro-paralitik Sarin, deklaroi sot Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Ushtarakët turq hapën zjarr në drejtim të territorit të Sirisë pasi një prej automjeteve të tyre u sulmua nga persona të armatosur të paidentifikuar, njofton ditën e enjte televizioni turk.
Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë, Ahmet Davutoglu, mori
Në Ankara disa ekstremistë islamistë sulmuan një grup të rinjsh, të cilët po putheshin në shenjë proteste kundër rregullave që ndalojnë puthjet në vendet publike.
"4 gjuajtës turq, dy "RF-4" dhe dy "F-16", hynë në zonën e përgjegjësisë të fluturimeve të Athinës në zonën Samosi Jugor.
Ankaraja ka mbyllur për një muaj pikën e kalimin kufitar me Sirinë pas një shpërthimi të dyfishtë në kufirin turko-sirian më 11 maj, viktima të të cilit u bënë 51 persona, njoftuan mediat lokale.
Të paktën 1 turist ka humbur jetën dhe 24 të tjerë janë lënduar si pasojë e rënies së një balone në provincën turke Kapadokya.
11 persona humbën jetën dhe 4 të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimit të një kontejneri me naftë në juglindje të Turqisë, njoftojnë mediat lokale.
Turqia zgjati në mënyrë të njëanshme qëndrimin pa viza t
Të enjten kamionistët bllokuan lëvizjen e automjeteve në dy pika kufitare në
Versionet në lidhje me pikësynimet dhe porositësit e akteve terroriste në Turqi janë të shumëllojshme. Por pasojat e këtyre shpërthimeve mund të përbëjë një kërcënim serioz për mbarë kontinentin.
Ekipet e shpëtimit gjetën fragmentet e gjuajtësit turk, i cili u zhduk në kufirin me Sirinë, si dhe trupin e pilotit të vdekur. Informacioni u përcoll nga Guvernatori i provincës së Osmaniye, Celalettin Cerrash.
Një gjuajtës turk "F-16" u rrëzua në provincën e Osmaniye, 40 km nga kufiri sirian. Fjalët e fundit që u tha piloti shërbimeve të dispeçerisë ajrore në terren ishin se ai do të katapultohej.
Provokim, të kryer për implikimin e Turqisë në ngjarjet e përgjakshme në Siri, i quajti Kryeministri i vendit Tajip Erdogan sulmet terroriste në qytetin Reyhanli, për organizimin e të cilave autoritetet turke akuzojnë shërbimin sirian të zbulimit.
Komanda turke humbi lidhjen me një aeroplan ushtarak në jug të vendit, jo shumë larg kufirit sirian, njofton botimi turk “Hurriyet”. Sipas të dhënave të Agjencisë Reuters, ka humbur kontakti me gjuajtësin “F-16”. Detaje të tjera nuk bëhen të ditura.
Të gjithë 9 të ndaluarit të dyshuar për përfshirje në shpërthimet e ditës së shtunë në afërsi të kufirit me Sirinë, në qytetin turk të Reyhanli, janë shtetas të Republikës së Turqisë. Kjo është deklaruar nga Zëvendëskryeministri turk, Beshir Atalay, në një konferencë shtypi në provincën Hataj. Fillimisht autoritetet turke kanë akuzuar për kryerjen e sulmeve terroriste zbulimin sirian.
"Midis qytetarëve sirianë që kanë sjellë në spitalet tona ka edhe persona, të cilët janë lënduar nga arma kimike.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
3
4
5
7
8
9
11
12
18
19
21
24
25
26
28
29