×
Turqia, Prill 2013
Dita e përkujtimit të viktimave të Gjenocidit armen kremtohet çdo vit më 24 prill. Si në këtë ditë në vitin 1915 u hodhën në burgjet e Perandorisë Osmane, kurse më pas u vranë mizorisht, përfaqësuesit më të mirë të inteligjencës armene.
9 shtetas turq u rrëmbyen nga militantët në lindje të Afganistanit. Rrëmbimi ndodhi kur një helikopter civil, në bordin e të cilit ndodheshin të huajt, bëri një ulje emergjente në zonën e Azra të provincës së Logar.
Politika e qeverisë turke "zero probleme me fqinjët" dhe përpjekjet e saj për të hedhur në lojë "kartën kurde", për zgjidhjen e problemeve të brendshme, dështuan, mendon Presidenti sirian Bashar Al-Assad.
Ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Turqisë, respektivisht Sergei Lavrov dhe Ahmet Davutoglu, konfirmuan dëshirën e mirë për të zhvilluar marrëdhëniet mes dy vendeve.
Gjykata e Stambollit dënoi pianistin e famshëm turk, Fazil Say, 10 muaj me kusht për shkak të fyerjes prej tij të vlerave të Islamit.
Në Turqi u arrestuan 2 çeçenë, 2 azerbajxhanas dhe 8 qytetarë turq. Atyre
Policia turke përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për shpërndarjen e mijëra protestuesve, të cilët dolën në mbështetje të të akuzuarve për rastin e komplotit antiqeveritar.
Lideri i Partisë Punëtore Kurde, që është duke vuajtur aktualisht dënimin
CIA amerikane përgjon Parlamentin e Turqisë, konfirmon deputeti i Partisë Popullore Republikane, Erdal Aksunger. Deputeti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
2
3
5
6
7
9
10
11
13
14
16
19
20
21
24
25
26
27
28
29
30