×
Turqia, Shkurt 2013
15 avionë turq "F-16" për 7 orë me radhë kanë sulmuar bazat e fortifikuara të militantëve të Partisë separatiste Punëtore të Kurdistanit (PPK) në zonat e larta malore pranë kufirit me Turqinë në veri të Irakut.
Më 22 shkurt në Stamboll u ndalua një avion i "Turkmenistan Airlines" gjatë tentativës për të eksportuar në Ashgabat 1.3 ton shufra ari. Sipas dokumenteve, në bordin e avionit gjoja ndodheshin pajisje hidraulike.
Forcat Ushtarake Ajrore të Turqisë ditën e enjte përgjatë 2 orëve sulmuan 12 objekte kurde në veri të Irakut, njofton Agjencia turke e lajmeve Dogan. Nuk ka të dhëna për viktima.
Komplekset raketore “Patriot” u dislokuan në Turqi për të mbrojtur radarin amerikan t
U nënshkrua kontrata e parë për punimet e ndërtimit dhe montimit në kuadër të projektit të ndërtimit të elektrostacionit atomik “Akkuyu” në Turqi, i cili do të fillojë në vitin 2014.
Organet turke të ruajtjes së rendit ditën e martë kanë ndërmarr
Aleanca e Atlantikut të Veriut përfundoi vendosjen në territorin e Turqisë të komplekseve raketore kundërajrore "Patriot". "Dislokimi përfundoi, të gjitha sistemet u aktivizuan", - tha zëdhënësi për shtyp i NATO-s.
Artileria turke ndërmorri një goditje kundërpërgjigjeje mbi një nga zonat kufitare me Sirinë fqinje.
Një helikopter ushtarak turk natën e të hënës duke u gdhirë e marta shkeli hapësirën ajrore të Greqisë. Helikopteri fluturoi mbi ishujt Imia, Farmakonisi, Agatonisi, Kalolimnos dhe iu afrua ishullit Kalymnos.
Autoritetet turke kanë akorduar më shumë se 600 milionë $ për sistemimin e refugjat
Gratë turke të komunitetit "Dhembshuria" kanë kërkuar themelimin në Turqi të "Shtetit autonom të grave", në të cilin të mos ketë vend për "dhunë, grabitje dhe shtypje", duke ia përcjellur peticionin me këtë apel Parlamentit.
E para prej dy baterive amerikane të komplekseve raketore të mbrojtjes kundërajrore “Patriot” u vu sot në dezhurn luftarak, njoftoi Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu. Sipas fjalëve të saj, komplekset janë nën komandën dhe kontrollin e NATO-s.
Sulmin terrorist pranë Ambasadës së SHBA-ve në Ankara, si rezultat i të cilit
Një shpërthim i fuqishëm, si rezultat i të cilit dy persona u vran
Policia e Ankarasë (Turqi) konfirmon se shpërthimi në afërsi të ambasadë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
4
5
7
9
10
11
13
14
16
17
22
23
24
26
27