×
Turqia, Nëntor 2012
Vendosja e sistemeve “Patriot” të NATO-s në kufirin siriano-turk është një hap
Presidenti rus Vladimir Putin më 3 dhjetor do të niset për në Turqi me
Delegacioni i ekspertëve të NATO-s të mërkurën filloi eksplorimin e vendeve
Në Turqi ka nisur procesi gjyqësor ndaj hakerëve të grupit "Redhack". Dhjetë prej anëtarëve të tij janë akuzuar për terrorizëm. Ata rrezikojnë të përballen me një dënim me burgim nga 8 deri në 24 vjet.
Të martën përfaqësuesit e NATO-s dhe ushtrisë turke do të
Daljet në sasi të mëdha të arit nga ekonomia turke, të regjistruara në vitet e fundit, kanë shërbyer si formë pagese për gazin iranian, çka është konfirmuar nga Zëvendëskryeministri turk Ali Babacan, njofton sot gazeta "The Wall Street Journal Europe".
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen e ka siguruar Kreun e Ministrisë
Synimi i Turqisë për të vendosur në afërsi të kufirit me
Kompania turke “Otokar”, e cila merret me zhvillimin e tankut të ri kryesor luftarak “Altay”, zbuloi disa karakteristika të makinës luftarake premtuese.
Sberbank (Banka e Kursimeve) e Rusisë në sfondin e krizës në zonën
Moska e sheh si një sinjal alarmant militarizimin e tepërt të kufirit turko-sirian, deklaroi Z
Sistemet e mbrojtjes antiraket “Patriot”, të cilat Turqia ia kërkoi NATO-s për të mbrojtur kufirin 900 kilometërsh të vendit me Sirinë, mund të sillen në Turqi brenda 15 ditëve, njoftuan ditën e enjte mediat lokale.
Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi më 20 nëntor Izraelin për spastrim etnik n
Ditën e martë Turqia konfirmoi zyrtarisht se në të ardhmen e afërt
Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan e quajti Izraelin, i cili po zhvillon një operacion ushtarak në Rripin e Gazës, shtet terrorist. "Izraeli është një shtet terrorist.
Qeveria turke do të zhvillojë bisedime me Partinë separatiste të Punëtorëve të Kurdistanit (PPK). Kjo u deklarua nga Ministri i Drejtësisë i Turqisë Sadullah Ergin pa specifikuar kohën dhe vendin.
Presidenti i Turqisë Abdullah Gul deklaroi në një intervistë për botimin “The Financial Times”, se komplekset antiraket “Patriot” të NATO-s mund të përdoren kundër raketave siriane me mbushje kimike.
Aviacioni sirian ndërmorri sulme ajrore mbi rajonin në kufi me Turqinë, si pasojë ka të vrarë dhe të plagosur. Sipas të dhënave të mediave turke, si rezultat i bombardimit të zonës së banuar siriane Ras al-Ain u vranë rreth 50 persona.
Aviacioni i Forcave Ushtarake Ajrore të Turqisë, në kuadër të një operacioni
Trupat e Ushtrisë së Lirë Siriane të opozitës pushtuan qytetin Ras Al Ain
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
3
4
10
11
14
15
16
17
18
21
24
25
27
29