×
Turqia, 4 tetor 2012
Parlamenti i Turqisë në mbledhjen e vet me dyer të mbyllura morri vendimin për t'i dhënë qeverisë një mandat një-vjeçar për zhvillimin e operacioneve ndërkufitare ushtarake, ndër të tjera, edhe në lidhje me Sirinë.
Artileria e ushtrisë turke vazhdoi këtë mëngjes dhënien e goditjeve mbi
Policia turke përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit
OKB-ja dhe NATO-ja e dënuan incidentin me të shtënat me artilieri në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë. Turqia iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së me kërkesën për të marrë masa urgjente me qëllim të detyrimit të Sirisë për të ndaluar veprimet agresive. Të mërkurën një predhë artilerie, e lëshuar nga territori sirian, ra në një shtëpi të banuar në qytetit kufitar turk Akçakale.
Parlamenti i Turqisë po zhvillon tani një mbledhje me dyer të mbyllura për Sirin
konflikt, kufiri, Turqia, Siria, mbledhje e jashtëzakonshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
3
6
7
10
13
14
16
17
20
21
24
25
27
28