×
Turqia, Shtator 2012
Prokuroria e Turqisë filloi përgatitjet për zhvarrosjen e trupit të Presidentit të tetë të Turqisë Turgut Ozal.
Aktorja dhe e Dërguara e Posaçme e Komisionerit të Lartë të OKB
Turqia vendos armë të rënda në kufirin me Sirinë. Fundjavën e kaluar ushtria turke vendosi komplete artilerie dhe raketash në vendkalimin kufitar "Tall al-Abyad".
Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan deklaroi se Turqia nuk ka në plan t’i dorëzojë Irakut ish-Zëvendëspresidentin Tariq al-Hashimi, sunitin të dënuar me dënim me vdekje.
Një person u vra dhe 10 të tjerë u plagosën si rezultat i një shpërthim që ndodhi sot në Stamboll. Siç njoftoi televizioni turk, një terrorist kamikaze hodhi veten në erë në një stacion policie në rajonin Sultangazi.
NATO nuk ka ndërmend të ndërhyjë ushtarakisht në Siri. Për këtë njoftoi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, duke folur në Akademinë Diplomatike të Azerbajxhanit.
Kryeministri i Turqisë Tayyip Erdogan e quajti Presidentin e Sirisë Bashar Al-Assad "kufomë politike". Për këtë njoftoi sot kanali televiziv CNN Turk. "Herët ose vonë, sirianët do të fitojnë, për këtë unë nuk kam asnjë dyshim.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
3
4
5
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
28
29
30