×
Turqia, Maj 2012
Siç transmeton kanali televiziv “NTV”, sot si rezultat i një sulmi terrorist në Turqi të paktën 19 vetë janë plagosur, gjatë prej të cilëve ndodhen në gjendje kritike, mbeti i vrarë një bashkëpuntor i organeve ligjore.
Në rajonin e Parkut Kombëtar Aladaglar shpëtuesit gjetën grupin e humbur të turistëve ukrainas prej 13 vetësh, një person ka vdekur dhe dy të tjerë janë lënduar.
Autoritetet gjyqësore të Turqisë arrestuan 11 gjeneralë të ushtrisë - veprues dhe në lirim - në kuadër të hetimit të çështjes që ka të bëjë me grushtin ushtarak të shtetit të 28 shkurtit të vitit 1997.
Militantët e Partisë së Punës të Kurdistanit deklaruan se kanë rrëzuar një avion të papilotuar turk në Irakun Verior.
Komisioni parlamentar i Turqisë të martën do të fillojë punën për hartimin e Kushtetutës së parë civile.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31