×
Turqia, Mars 2011
Që nga 17 prilli Rusia dhe Turqia do të kalojnë tek regjimi pa viza gjatë udhëtimeve të ndërsjellta të qytetarëve të vet, njoftoi Kryeministi turk Tayyip Erdogan.
Autoritetet e Libisë u propozuan qeverive të Turqisë dhe Maltës për të realizuar monitorimin e procesit të respektimit të vendimit mbi armëpushimin në konfliktin me kryengritësit, njofton Agjencia e lajmeve Reuters me referim tek burimi në qeverinë libiane.
Të mërkurën Moska dhe Ankaraja shkëmbyen notat mbi hyrjen në fuqi të marrëveshjes së nënshkruar në maj të vitit të kaluar për udhëtimet e ndërsjellta të qytetarëve të dy vendeve.
Presidenti i Federatës Ruse deklaroi, se projekti i elektrostacionit të ri atomik në Akkuyu, të cilin Rusia ka ndërmend ta ndërtojë në Turqi, nuk ka nevojë për përsosjen e sistemeve të sigurisë pas katastrofës në Japoni.
Në negociatat e zhvilluara në Kremlin nuk u arrit të sigurohet pëlqimi nga ana
Presidenti i Federatës Ruse është i sigurt, se energjia atomike mund të jetë e parrezikshme, në qoftë se do të zgjidhet mirë vendndodhja e elektrostacioneve atomikë, projekti i tyre dhe operatori.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev dhe Kryeministri i Turqisë RecepTayyip Erdogan filluan negociatat në Kremlin.
Dimitri Medvediev dhe Vladimir Putin do të zhvillojnë negociata me Kreun e Turqisë Resep Tayyip Erdogan.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev dhe Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdgan, i cili pritet
Turqia shprehet e gatshme për anulimin e regjimit të vizave me Rusinë, deklaroi në
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31