×
Turqia, 2011
Turqia i dha leje Rusisë për shtrimin e gazsjellësit “South Stream” (“Rryma Jugore”) dhe nënshkroi me Azerbajxhanin marrëveshjen mbi ndërtimin e tubacionit Transanatolik (TAR).
Qeveria izraelite ka bllokuar marrëveshjen me Turqinë për furnizimin asaj të sistemeve të zbulimit për Forcat Ushtarake Ajrore.
Dhoma e Ulët e parlamentit të Francës miratoi ligjin, i cili e barazon me
Ministri i Jashtëm i Armenisë Eduard Nalbanian i shprehu mirënjohjen “udhëheqjes
Sot në Stamboll, pranë Tempullit të Shën Sofisë, një person i paidentifikuar hapi zjarr me armë dhe plagosi dy persona, njofton nga Stambolli korrespondetja e Radiokompanisë “Zëri i Rusisë” Olga Osipova.
Si rezultat i tërmetit të ri që ra në Tuqi me magnitudë 5.6
Rusia do të nisë sot aeroplanin e dytë të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) me ndihma humanitare për viktimat e tërmetit në provincën turke Van.
Aeroplani rus mbërriti në Turqi me ndihma humanitare për viktimat e tërmetit shkatërrimtar që ra të dielën në këtë vend.
Rusia ishte ndër vendet e para që i ofroi ndihmën e vet Turqisë së dëmtuar fort nga tërmeti.
Numri i të vdekurve nga tërmeti i ditës së dielë në Turqi u rrit deri në 459 persona, ndërsa numri i të plagosurve dhe njerëzve me trauma të ndryshme arriti në 1350 veta. Po vazhdon kërkimi i të mbijetuarve.
Tanket turke tashmë kapërcyen kufirin me Irakun për fillimin e operacionit antiterrorist. Fakti i
Më shumë se 200 veta gjetën vdekjen dhe mbi 1.000 të tjerë u
Si rezultat i tërmetit që ra në zonën lindore të Turqisë nën rrënojat e godinave të shembura mund të ndodhen deri në 400 persona.
Aviacioni turk natën në të gdhirë të së premtes dhe në mëngjes dha goditje të reja të masivizuara mbi bazat e guerrilasve të Partisë Punëtore të Kudistanit në veri të Irakut.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31