×
Brukseli

Në samitin BE-Rusi, i cili u mbajt më 28 janar në Bruksel, nuk është arritur ndonjë progres i qenësishëm, edhe pse në të u nënshkruan disa marrëveshje. Në sfondin e ngjarjeve alarmuese në Ukrainë, të cilat traktohen në mënyra të ndryshme nga Moska dhe Brukseli, dhe njëfarë rënie të intensitetit të dialogut politik, palët njoftuan paraprakisht se do të përqendrohen në sferën e ekonomisë.

Në Bashkimin Evropian shpresojnë se në takimin e ardhshëm BE-Rusi, që do të mbahet në Soçi, palët do të mund të rikthehen tek përparimi në marrëdhëniet e ndërsjellta, deklaroi sot Kryetari i Këshillit Evropian, Herman Van Rompuy, në konferencën për shtyp të mbajtur pas takimit të sotëm në Bruksel.

BE-ja do të synojë për të arritur mirëkuptimin dhe mirëbesimin e ndërsjellë me Rusinë në samitin e 28 janarit në Bruksel, deklaroi të premten Kreu i Komisionit Evropian, José Manuel Barroso.

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë më 28 janar Brukselin, ku do të mbahet takimi i 32-të në nivel të lartë Rusi-Bashkimi Evropian, njofton shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Lagjia e fenerëve të kuq të Brukselit, ku prostitutat të punojnë në mënyrë krejtësisht të ligjshme, iu nënshtrua kontrollit nga ana e Europolit në kuadër të luftës kundër trafikimit të qenieve njerëzore.

Bota, Brukseli, policia, Europoli, kontroll, shtëpi publike, trafikim i qenieve njerëzore

Ukraina mund ta nënshkruajë Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me BE-në që në pranverë, vërtetë, në qoftë se do të arrihet një kompromis, deklaroi ish- Presidenti ukrainas Leonid Kravçuk pas përfundimit të mbledhjes së jashtëzakonshme rreth "tryezës së rrumbullakët" me pjesëmarrjen e presidentit aktual dhe tre kryetarëve të mëparshëm të shtetit në Kiev, njofton korrespondenti i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë".

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së John Kerry "në margjinat" e takimit ministror të Këshillit NATO-Rusi (KNR), i cili do të mbahet të mërkurën në Bruksel.

Vendimi i Komisionit Evropian për t’i bllokuar Bullgarisë dhe Rumanisë, në fakt për një kohë të pacaktuar, pranimin në Shengen është thjesht i një natyre politike dhe dëshmon për ndarjen e organizatës në bazë të parimit të vertikales hierarkike - mendon vëzhguesi i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" Pjotër Iskenderov.

Të enjten më 29 gusht aktivistet e lëvizjes "FEMEN" u zhveshën përpara Ambasadës së Ukrainës në Bruksel duke thirrur "Gjokset tona-armët tona" dhe parulla të tjera.

Ekonomistët hungarezë po u bien kambanave të alarmit. Hyrja e vendit në Bashkimin Evropian në vitin 2004 në vend të përfitimit financiar i ka sjellë ekonomisë kombëtare vetëm humbje në rritje. Autoritetet e vendit tashmë janë të detyruara të mbrojnë interesat e prodhuesve të vet me anë të masave proteksioniste të ashpra të papara.

Përfaqësuesi i Serbisë në NATO, 52-vjeçari Branislav Milinkoviç kreu vetëvrasje, duke u hedhur nga një platformë 8 metra e lartë në parkingun e automjeteve në aeroportin e Brukselit, njofton Agjencia Associated Press.
Autoritetet e Brukselit vendosën të instalojnë për Krishtlindje në sheshin qendror të qytetit një pajisje elektronike në vend të Pemës tradicionale të Krishtlindjeve. Ky vendim i zemëroi përdoruesit belgë të rrjeteve sociale.
Në Belgjikë është përgatitur një proces gjyqësor kundër Mihaill Saakashvilit. Presidentin e Gjeorgjisë, në bazë të padisë së ngritur kundër tij nga aktivistët e të drejtave të njeriut, që u detyruan të marrin arratinë nga vendi, do ta gjykojnë për krime kundër njerëzimit, manipulimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2007 dhe provokimin e luftës me Rusinë në gusht të vitit 2008.
Takimi i zhvilluar më 23-24 shkurt në Bruksel i delegacioneve të qeverisë së Rusisë, të kryesuar nga  Kryeministri Vladimr Putin, dhe Komisionit Europian u bë tashmë i katërti. Dhe, siç venë në dukje ekspertët, takimi më përfaqësues.
Rusinë e preokupon jashtë mase forcimi i pozitave të islamistëve në Afrikën e Veriut, i aftë të ndikojë negativisht në situatën në Kaukazin e Veriut, deklaroi Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin në Bruksel.
Rusia shpreson në shfaqjen e besimit dhe respektit ndaj iniciativave të saj në sferën e partneritetit energjetik dhe zhvillimit të gjithë spektrit të lidhjeve dypalëshe me Bashkimin Europian.
Kryeministri rus Vladimir Putin mbërriti të mërkurën në mbrëmje me një vizitë në Bruksel.
Sot në Bruksel do të zhvillohet mbledhja e përbashkët e qeverisë së Federatës Ruse dhe Komisionit Europian.
Në kuadrin e Këshillit Rusi-NATO planifikohet të zhvillohen këtë vit manovra st
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31