×
gazetarët, 2013

Grupi radikal në Siri i lidhur me "Al-Qaeda", i cili lufton në anën e opozitës siriane, që në muajin shtator rrëmbeu dhe vazhdon të mbajë deri në kohën e tanishme dy gazetarë spanjollë.

Organizata terroriste "Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit" rrëmbeu dhe ekzekutoi një telereporter nga Iraku në veri të Sirisë.

Gjatë përleshjeve midis policisë dhe pjesëmarrësve të protestave nëpër rrugët e Kievit u lënduan më shumë se 40 gazetarë që pasqyrojnë ngjarjet në kryeqytetin ukrainas.

Në Mali janë arrestuar rreth 10 persona të dyshuar për përfshirjen në rrëmbimin dhe vrasjen e dy gazetarëve francezë.

Korrespondenti i kanalit televiziv arab Al Arabiya Mohammad Sayed u vra në provincën e Aleppo-s në pjesën veriore të Sirisë.

Policia franceze më 22 tetor arrestoi 4 të rinj të dyshuar për përfshirjen në vdekjen e gazetares televizive Caroline Corvalan, trupi i së cilës i ndarë në pjesë dhe gjysmë i dekompozuar u gjet në fund të shtatorit në një nga kolektoret në Paris.

Kanali televiziv satelitor Sky News Arabia ka humbur kontaktet me grupin e saj xhirues, i cili punon në veri të Sirisë.

Ditën e mërkurë Ministria e Punëve të Jashtme e Francës lëshoi ​​një deklaratë, nga e cila rezulton se që në verë në Siri janë rrëmbyer 2 gazetarë nga Franca - reporteri Nicolas Henin dhe fotografi Pierre Torres.

Ministri i Punëve të Jashtme të Iranit, Mohammad Javad Zarif, anuloi të gjitha takimet e tij të ditëve të ardhshme dhe udhëtimet në vijim - ai përfundoi në spital pasi lexoi artikullin e kushtuar bisedës së kohëve të fundit të Presidentit të Iranit, Hassan Rouhani, me Presidentin e SHBA-së, Barack Obama.

Kanali televiziv britanik "Indipendent Television News/Channel 4 News" mori çmimin ndërkombëtar "Emmy" në kategorinë e edicionit të lajmeve televizive për informimin në lidhje me luftimet në qytetin sirian Homs. 

Sindikatat e gazetarëve grekë njoftuan sot mbi grevën në të gjitha mediat publike dhe private në shënjë proteste kundër mbylljes së ish-Radiotelevizionit shtetëror dhe pushimit nga puna të personelit.

Një delegacion i parlamentarëve rusë në dy javët e ardhshme do të niset drejt Damaskut me ftesë të palës siriane, deklaroi Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore ruse për Politikën Informative Aleksei Mitrofanov.

Asistenti i kameramanit të kanalit televiziv "Russia Today" u plagos, pasi u godit nga të shtënat e militantëve në Siri.

Gjykata në Egjipt urdhëroi ndërprerjen e punës së 4 kanaleve televizive, duke përfshirë edhe përfaqësinë e televizionit "Al Jazeera" në vend.

Burimi kryesor i informacionit i website "WikiLeaks", ish-ushtari 25-vjeçar i Ushtrisë së SHBA-së Bradley Manning, i cili u dënua me 35 vjet burg, e ka deklaruar veten femër. "Më thërrisni që këtej e tutje me emrin Chelsea Manning", - kërkoi ai, duke deklaruar se dëshiron t’i nënshtrohet terapisë hormonale. Kurse në aeroportin "Hithrou" të Londrës u arrestua edhe një tjetër demaskues - braziliani David Miranda, i dashuri i reporterit të gazetës "The Guardian" Glenn Greenwald.

Të enjten në mbrëmje 5 burra të paidentifikuar përdhunuan një gazetare 22-vjeçare në qytetin e Mumbait.

Autoritetet britanike arritën nga botimi "The Guardian" asgjësimin e plotë në Londër të materialeve të dorëzuara atij nga ish-oficeri i CIA-s, Edward Snowden.

Efektivët e forcave egjiptiane të sigurisë në një postbllok të qytetit Damanhur në veri të vendit qëlluan për vdekje me armë zjarri një gazetar të botimit egjiptian "Al-Ahram".

Qeveria e Brazilit shprehu shqetësimin e saj serioz në lidhje me ndalimin e shtetasit brazilian, David Miranda, në aeroportin "Heathrow" në përputhje me legjislacionin britanik të anti-terrorizmit.

Në Egjipt persona të armatosur sulmuan grupin e xhirimit të gazetarëve të kanalit televiziv "Russia 24" gjatë udhëtimit të tyre nga aeroporti për në hotel.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31