×
automobilat, 2013

Në jug-lindje të kryeqytetit rus janë shpallur në kërkim keqdashësit që sulmuan dje në mëngjes kamionin e markës Mercedes dhe përvetësuan një parti të tërë çorapesh.

Tregtarët (dealers) rusë të automobilave parashikojnë se viti 2014 do të jetë edhe më pak i suksesshëm, madje i disfavorshëm, për këtë sferë të biznesit se sa viti 2013.

Zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë zjarrin që ka shpërthyer në sallonin e automobilave "Volvo" në rajonin qendror të Shën Petersburgut.

Koncerni suedez i prodhimit të automobilave Saab, i cili në vitin 2011 shpalli falimentimin e vet, të hënën rifillon prodhimin e automjeteve në uzinën në Trollhättan, në perëndim të Suedisë.

Policia bllokoi qarkullimin e automjeteve në rrugët kryesore të kryeqytetit të Irlandës Veriore - Belfast pas shpërthimit të një makine pranë qendrës tregtare "Victoria Square".

Vizitorët e ekspozitës së 43-të të automjeteve "Tokyo Motor Show 2013", që u hap sot në Japoni, do të mund të shikojnë makinat e së ardhmes së afërt me motorë me hidrogjen të pastër, makinat ekonomike me pak karburant që po bëhen sa vjen e më të kërkuara në treg, si dhe makinën elektrike me 3 rrota pa timon.

Që nga 25 dhjetori i këtij viti autoritetet e Moskës vendosën të zgjerojnë zonën e parkimit me pagesë në pjesën qendrore të qytetit dhe të rrisin tarifën për parkingjet ekzistuese deri në 2 euro për orë.

Policët londinezë gjobitën ish-Sekretaren amerikane të Shtetit Hillary Clinton për parkim të parregullt, njoftuan mediat.

Gjatë intervencionit të policisë në rajonin Biruljovo të Moskës, ku ditën e dielë ndodhën trazira masive, u gjet një makinë brenda të cilës ndodheshin armë dhe një sasi e madhe parash.

Themeluesi dhe pronari i kompanisë suedeze Köenigsegg, Christian von Köenigsegg, njoftoi se Hipercar One: 1 do të jetë e pajisur me motor me një kapacitet prej 1400 hp me një peshë prej 1400 kg.

Mijëra femra të Arabisë Saudite kanë ndërmend që më 26 tetor të këtij viti të ulen në timon, duke shkelur traditat konservative të mbretërisë, të cilat ndalojnë gratë të drejtojnë automjetet, njoftuan mediat.

Një kolonë cisternash karburanti, e cila transportonte nga Pakistani lëndë djegëse për kontigjentin e NATO-s në Afganistanin fqinj, iu nënshtrua një sulmi nga persona të armatosur.

Shitjet e automobilave në Rusi në vitin 2013 mund të bien nga 1.5-3% deri në 2.7 milionë automjete.

Në Bjellorusi shoferëve të dehur do t’ju konfiskohen automjetet.

Më shumë se 20 persona morrën sot lëndime të shkallëve të ndryshme si pasojë e përplasjes së një treni udhëtarësh të linjës hekurudhore rajonale me një automobil.

Në gjysmën e parë të vitit 2013 BE-ja ka shitur gjithsej vetëm 6.2 milionë makina të reja.

Sot, më 28 maj, startoi rally më i madh retro me itinerar "Pekin-Paris 2013". Pothuajse 100 ekipe nga 20 vende për një muaj do të përshkojnë territoret e tetë shteteve, duke përfshirë edhe Rusinë. Gara e parë e tillë automobilistike u mbajt në vitin 1907, më pas rifilloi përsëri pas 90 vjetësh dhe që atëhere është zhvilluar në çdo tre vjet.
Ministria ruse e Mbrojtjes ka porositur prodhimin e një automjeti special me zinxhirë që mund të përdoret për evakuimin e komandës së lartë ushtarake nga zona e rrezatimit bërthamor dhe përdorimit të armës kimike.
Në Uashington të enjten ndodhi shembja e një seksioni të urës automobilistike mbi një nga lumenjtë më të mëdhenj në perëndim të Shteteve të Bashkuara - Skagit, njoftojnë mediat lokale.
Pjesëmarrësit e maratonës automobilistike “AvtoExpoprobeg”, që do të startoj
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31