×
automobilat, 2011
Përurimi i stacioneve të para në Rusi për karikimin e automjeteve elektrike do të zhvillohet të martën në Moskë. Për këtë njofton “Kompania e Bashkuar e Rrjeteve Elektrike të Moskës” (MOESK).
Një aksident i madh automobilistik ndodhi në Moskë: në pjesën veriperëndimore të autostradës unazore të kryeqytetit rus u përplasën 21 makina.
Prodhuesja më e madhe e automobilave të lehtë në Rusi uzina “AvtoVAZ” t
automobilat, AvtoVAZ, Lada Granta
Sot kompania dërgoi deklaratën përkatëse në Gjykatën e
Shitjet e automobilave të lehtë dhe automjeteve të lehta komerciale në Rusi në vitin
Ministri rus i Mbrojtjes Anatoli Serdiukov i paraqiti qeverisë skicat e limuzinit ZiL-41047, i cili destinohet të
Koncerni më i madh rus i automobilave “AvtoVAZ” nisi sot prodhimin e automobilit të ri të lehtë “Lada Granta”, të projektuar mbi bazë të modelit “Lada Kalina”. Kostoja e kësaj “risie” do të jetë rreth 7.300 $ në kompletim standart.
Një nga Kompanitë më të vjetra franceze “Renault” planifikon të zgjerojë
Gjigandi rus i prodhimit të automobilave “AvtoVAZ”, i cili ia ka hyrë punës
Rusia dërgoi në Nikaragua partinë e radhës të automobilave të lehtë “Lada Kalina” të blera tashmë nga ky vend. 550 makina u çuan në kryeqytetin e vendit Managua për rinovimin e parkut të taksive të vendit.
Koncerni amerikan General Motors nuk do të lejojë kompanitë kineze, që blejnë ish filialet e GM - në rastin konkret prodhuesin suedez të automobilave SAAB - të shfrytëzojnë teknologjitë e tij.
Punëtorët e uzinës së Ford nën Shën Petersburg zhvilluan një grevë paralajmëruese. Në këtë aksion proteste, që u zhvillua natën e kaluar, morrën pjesë 450 veta.
Një nga prodhuesit më të mëdhenj të automobilave në Rusi “AvtoVaz
Sot herët në mëngjes në një nga rrethinat periferike të Moskës u përplasën njëherazi 10 makina. U plagosën dy persona, njëri prej të cilëve ka dëmtuar rëndë shtyllën kurrizore.
Prezantimi i pajisjes që përcakton, mat koncentrimin e avujve të alkoolit në ajrin
automobilat, Daimler
Koncerni Continental - lideri i tregut evropian të gomave për automobilat e lehtë - do të
Ish dizajneri i Mercedes-Benz dhe Volvo Steve Mattin po kalon me punë tek AvtoVAZ. Që nga 1 tetori ai do të bëhet dizajneri kryesor i prodhuesit më të madh rus të automobilave të lehtë (për pasagjerë) AvtoVAZ.
Kryedizajner i koncernit “AvtoVAZ”, prodhuesit kryesor të automobilave në Rusi, do të bëhet Steve Mattin, në të kaluarën Drejtor Dizajni i Volvo Car Corporation. Anglezi Steve Mattin ka punuar 17 vjet në Mercedes-Benz.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31