×
Armenia

Parlamenti i Armenisë ratifikoi marrëveshjet ndërqeveritare me Rusinë për furnizimet e gazit natyror, pavarësisht protestave të opozitës.

Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, deklaroi se ai i konsideron një gabim ngjarjet e fillimit të shekullit të kaluar, që lidhen me deportimin (dëbimin) e armenëve. Ai e vlerësoi këtë masë si "të gabuar dhe çnjerëzore".

Rusia synon të forcojë pozitat e veta në Kaukazin e Jugut, deklaroi Presidenti rus Vladimir Putin.

Rusia ka për qëllim të forcojë sistemin e unifikuar të mbrojtjes kundërajrore me Bjellorusinë dhe do të fillojë formimin e sistemeve të tilla me Armeninë dhe Kazakistanin, deklaroi Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Qeveria e Armenisë ka filluar procesin e anëtarësimit në Bashkimin Doganor. Në mbledhjen e tij të radhës kabineti ministror miratoi grafikun e veprimtarive të lidhura me këtë qëllim.

Dita e përkujtimit të viktimave të Gjenocidit armen kremtohet çdo vit më 24 prill. Si në këtë ditë në vitin 1915 u hodhën në burgjet e Perandorisë Osmane, kurse më pas u vranë mizorisht, përfaqësuesit më të mirë të inteligjencës armene.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Armenisë shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve presidenciale të mbajtura më 18 shkurt.
Një grup të rinjsh ditën e premte zhvilloi një aksion proteste para misionit të OSBE/ODIHR-it në qendër të Erevanit, duke protestuar kundër përfundimeve të tij mbi përputhjen e zgjedhjeve presidenciale në Armeni me standardet evropiane.
Misioni i vëzhguesve të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim n
Në Armeni po zhvillohen zgjedhjet presidenciale, të cilat i paraprinë disa skandale - atentati ndaj jetë
Në qendër të Erevanit të enjten në mbrëmje vonë u krye një atentat ndaj jetës së njërit prej 8 kandidatëve për President të Armenisë, 64-vjeçarit Paruyr Hayrikyan.
Autoritetet turke të enjten në mëngjes ulën në aeroportin Erzurum në
Avioni armen që transportonte ndihma humanitare për Sirinë fluturoi sot nga qyteti turk Erzurum për në atë sirian Aleppo.
Autoritetet turke detyruan të ulej në aeroportin e qytetit Erzurum një avion, i cili fluturonte nga Armenia për në qytetin sirian Aleppo. Sipas njoftimeve të autoriteteve turke, po zhvillohet inspektimi i avionit, i cili, siç thuhet me siguri, transporton ndihma humanitare.
Në faqen zyrtare të Internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Hungarisë ishte publikuar një deklaratë zyrtare lidhur me faktin se autoritetet hungareze e konsiderojnë të papranueshëm vendimin për faljen e Ramil Safarov.
Konflikti i armatosur në Siri po detyron mijëra njerëz të largohen nga vendi. Menjëherë pas qytetarëve të huaj Sirinë po e lënë bashkësi të tëra etnike. Armenët sirianë po kthehen gjithnjë e më aktivisht në atdheun e tyre historik ose emigrojnë tek të afërmit e vet të vendosur në Perëndim.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Armenisë ka përfunduar numërimin paraprak të votave n
Pesë parti hyjnë në Asamblenë Kombëtare të Armenisë pas pë
Midis Parisit dhe Ankarasë shpërtheu një skandal i ri në prag të diskutimit më 23 janar në Senatin e Francës të projektligjit që kriminalizon mohimin e gjenocidit armen nga turqit në vitin 1915.
Dhoma e Ulët e parlamentit të Francës miratoi ligjin, i cili e barazon me
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31