×
katastrofë

Era e apokalipsit bërthamor global përfundoi. Erdhi koha e konflikteve bërthamore lokale. Dhe secili prej tyre është i aftë për ta vënë njerëzimin në prag të ekzistencës.

Organizata Meteorologjike Botërore (OMB) konstaton se viti në përfundim ka një shans mjaft të mirë për tu renditur në 10-shen e më të ngrohtëve që prej fillimit të vëzhgimeve meteorologjike: nga janari deri në shtator temperatura mesatare ka qenë 0.5 gradë më e lartë se sa treguesit mesatarë vjetorë të periudhës së viteve 1961-1990 (14.2 gradë).

Njolla e naftës, e krijuar si rezultat i rrjedhjes së rreth 100 ton nafte në brigjet e Qipros Veriore tre ditë më parë, tashmë është shtrirë përgjatë bregdetit në një gjatësi prej 10 km.

Agjencia Federale Kozmike e Rusisë (“Roskosmos”) u bashkua zyrtarisht me Kartën Ndërkombëtare për kozmosin dhe katastrofat e mëdha.
Shtatë persona gjetën vdekjen si rezultat i rrëzimit të një helikopteri në veri të Perusë. Ndër viktimat pesë ishin shtetas amerikanë. Helikopteri i kompanisë private “Columbia Helicopters”, me numrin e fluturimit N241-CH, u nis nga qyteti Pucallpa.
Ekipet e shpëtimit kanë mbledhur 80% të trupave të viktimave të katastrofës së avionit rus "Sukhoi Superjet-100" në Indonezi.
Një punonjës polak hekurudhe dyshohet se i ka shërbyer pa dashje katastrofës hekurudhore.
Sipas të dhënave të reja, qeveria japoneze fshehu një pjesë të informacionit mbi rrezikun që vinte nga centrali i dëmtuar bërthamor “Fukushima-1” në ditët e para pas aksidentit tragjik. Raporti u përgatit nga një organizatë private japoneze.
Në jugperëndim të Bjellorusisë, në rajonin e aerodromit Pruzhani (rajoni i Brestit) më 29 nëntor gjatë kohës së uljes u rrëzua një helikopter ushtarak.
Qeveria e Japonisë mori vendimin për krijimin e një komisioni të pavarur special p
Në Moskë fryn erë e fortë, shpejtësia e së cilës arrin 15-17 m/sek. Tashmë ka thyer pemë. Një prej tyre ra mbi linjat e trolebusit, kurse një tjetër mbi një automobil të parkuar.
Piloti i avionit të Etiopisë Boing 737-800 që pësoi dje katastrofë nuk p

Avioni "Boing" i kompanisë ajrore të Etiopisë ra në Detin Mesdhe pas nisjes nga Bejruti. Sipas informacionit të marrë, në bordin e avionit ndodheshin më shumë se 80 pasagjerë, midis tyre edhe një shtetas rus me prejardhje nga Libani.

Aviacioni i Ministrisë së Rrethanave të Jashtëzakonshme të Rusisë (MRJ) filloi dërgimin e ndihmave humanitare në Haiti, ku ra një tërmet shkatërrimtar, nga vendet e tjera.
Ish presidenti i Haitit Zhan-Bertran Aristid, i cili në vitin 2004 emigroi në Republikë
Tre avionë të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) të Rusis
Në Gjermani përfundoi hetimi i rrethanave të tragjedisë që ndodhi me sportisten ruse Irina Skvarcova. Hetuesit arritën në konkluzionin se fajtor kryesor i aksidentit është gjyqtari.
U ndërmorr përpjekja për të hedhur një fashë drite suplementare
Në vende të ndryshme të Ballkanit mijëra njerëz kanë pësuar dëme të mëdha nga përmbytjet.
Këtë vit ndodhi një numër rekord katastrofash natyrore -850, por si rezultat i tyre gjetën vdekjen më pak njerëz krahasuar me vitet e kaluara.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31