×
rekord, 2013

Stacioni meteorologjik bazë i kryeqytetit rus, i cili ndodhet në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave (VVC), ka fiksuar më 14:00 sipas orës së Moskës temperaturën + 3.5 gradë, njoftuan ditën e mërkurë në Qendrën Hidrometeorologjike të Moskës dhe Qarkut të Moskës.

Kaskaderi Joe Todling nga Steiermark i Austrisë shënoi një rekord të ri për rezistencën e djegies.

Një tjetër rekord temperature është regjistruar në kryeqytetin e Rusisë natën në të gdhirë të së enjtes.

Të mërkurën në mëngjes në Moskë u thye rekordi i temperaturës i vitit 1922, kur shtylla e zhivës e termometrit arriti deri në +12.1 gradë Celsius.

Filmi i regjisorit rus Fjodor Bandarçuk "Stalingradi" ka mbledhur 8.3 milionë $ gjatë 4 ditëve të para të shfaqjes së tij në Kinë.

Kënga e fundit e Eminem "The Monster", e regjistruar së bashku me këngëtaren Rihanna, zuri vendin e parë në Hit Parade kryesore britanike "The Official UK Top 40 Singles Chart".

Niveli i papunësisë në zonën e euros në shtator arriti vlerën rekord - 12.2%.

Numri maksimal i erupsioneve vullkanike në të gjithë historinë e vëzhgimeve, të cilat zhvillohen në Gadishullin e Kamçatkës që nga fillimi i shekullit XX, është regjistruar në vitin 2013.

Në Moskë u thye rekordi i temperaturës i shekullit të 19-të.

Një vit pas hedhjes stratosferike rekord, të kryer më 14 tetor të vitit 2012 nga austriaku Felix Baumgartner, në Internet është publikuar filmimi i plotë në video i fluturimit të tij i bërë me ndihmën e një aparati fotografik të instaluar në skafandër.

Në Iran u zbuluan rezerva të naftës me një shumë rekord prej 1.8 trilionë $.

Kompania ruse "Gazprom", sipas të dhënave paraprake, në korrik të vitit 2013 rriti furnizimet e gazit në vendet e huaja me 29% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar - deri në 14.037 miliardë m³, thuhet në njoftimin e holdingut rus të gazit.

Rreth 30 milimetra reshje ranë në Moskë ditën e martë dhe si rezultat i kësaj u thye rekordi 125-vjeçar.

Në qershor në Rusi janë nxjerrë 10 milionë e 530.000 fuçi naftë në ditë.

Të enjten i nxehti në Moskë dhe në qarkun e Moskës mund të vendosë një rekord të ri të temperaturës.

Eksporti i gazit nga kompania shtetërore ruse "Gazprom" ka arritur volumin 466 milionë metra kub në ditë, sasi kjo që u bë rekord i ditës për pesë vitet e fundit.
Stacioni meteorologjik bazë i kryeqytetit rus në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave regjistroi sot temperaturën 30.1 gradë Celsius, njoftoi Shërbimi Hidrometeorologjik i Moskës dhe qarkut të Moskës. "E enjtja u bë dita më e nxehtë e vitit 2013.
Ajri është ngrohur deri në 28.8 gradë Celsius, njoftoi eksperti kryesor i qendrës “FOBOS”, Mihailë Leus. "Një tjetër rekord temperature regjistroi moti në kryeqytet.
Një ditë më parë temperatura në stacionin bazë meteorologjik në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave arriti deri në 29.7 gradë Celsius.
Rekordi i jetëgjatësisë i përket qytetares japoneze Misao Okawa. Në intervistën e vet për një stacion televiziv lokal ajo tregoi se nuk mendonte që do të jetonte kaq gjatë dhe ndau me shikuesit sekretin e jetëgjatësisë së saj.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31