×
rekord

Temperatura më e lartë për periudhën e fundit të dimrit është regjistruar në Vladivostok (Lindja e Largët e Rusisë). Më 26 shkurt në kryeqytetin e Primorye termometrat treguan temperaturën + 5.5 gradë, çka është 0.8 gradë më i lartë se rekordi i mëparshëm i vendosur 130 vjet më parë.

Skeletonisti rus Aleksandër Tretiakov (Alexander Tretyakov) zë vendin e parë në fazën e ndërmjetme pas rrëshqitjes së parë në garat e skeletonit në Lojrat Olimpike në Soçi.

Përmbledhja e hiteve të grupit të famshëm "The Queen" ka thyer rekordin e shitjeve në Britaninë e Madhe. Tirazhi i përgjithshëm i shitjeve të albumit "Greatest Hits" të vitit 1981 në momentet aktuale përbën 6 milionë ekzemplarë.

Patinatorët rusë të patinazhit artistik mbi akull Tatiana Vollosozhar dhe Maksim Tranjkov kanë vendosur një rekord të ri botëror përkatësisht numrit të pikëve të marra në programin e shkurtër në konkurrencën sportive të çifteve në Lojrat Olimpike Dimërore në Soçi.

Stacioni meteorologjik bazë i kryeqytetit rus, i cili ndodhet në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave (VVC), ka fiksuar më 14:00 sipas orës së Moskës temperaturën + 3.5 gradë, njoftuan ditën e mërkurë në Qendrën Hidrometeorologjike të Moskës dhe Qarkut të Moskës.

Kaskaderi Joe Todling nga Steiermark i Austrisë shënoi një rekord të ri për rezistencën e djegies.

Një tjetër rekord temperature është regjistruar në kryeqytetin e Rusisë natën në të gdhirë të së enjtes.

Të mërkurën në mëngjes në Moskë u thye rekordi i temperaturës i vitit 1922, kur shtylla e zhivës e termometrit arriti deri në +12.1 gradë Celsius.

Filmi i regjisorit rus Fjodor Bandarçuk "Stalingradi" ka mbledhur 8.3 milionë $ gjatë 4 ditëve të para të shfaqjes së tij në Kinë.

Kënga e fundit e Eminem "The Monster", e regjistruar së bashku me këngëtaren Rihanna, zuri vendin e parë në Hit Parade kryesore britanike "The Official UK Top 40 Singles Chart".

Niveli i papunësisë në zonën e euros në shtator arriti vlerën rekord - 12.2%.

Numri maksimal i erupsioneve vullkanike në të gjithë historinë e vëzhgimeve, të cilat zhvillohen në Gadishullin e Kamçatkës që nga fillimi i shekullit XX, është regjistruar në vitin 2013.

Në Moskë u thye rekordi i temperaturës i shekullit të 19-të.

Një vit pas hedhjes stratosferike rekord, të kryer më 14 tetor të vitit 2012 nga austriaku Felix Baumgartner, në Internet është publikuar filmimi i plotë në video i fluturimit të tij i bërë me ndihmën e një aparati fotografik të instaluar në skafandër.

Në Iran u zbuluan rezerva të naftës me një shumë rekord prej 1.8 trilionë $.

Kompania ruse "Gazprom", sipas të dhënave paraprake, në korrik të vitit 2013 rriti furnizimet e gazit në vendet e huaja me 29% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar - deri në 14.037 miliardë m³, thuhet në njoftimin e holdingut rus të gazit.

Rreth 30 milimetra reshje ranë në Moskë ditën e martë dhe si rezultat i kësaj u thye rekordi 125-vjeçar.

Në qershor në Rusi janë nxjerrë 10 milionë e 530.000 fuçi naftë në ditë.

Të enjten i nxehti në Moskë dhe në qarkun e Moskës mund të vendosë një rekord të ri të temperaturës.

Eksporti i gazit nga kompania shtetërore ruse "Gazprom" ka arritur volumin 466 milionë metra kub në ditë, sasi kjo që u bë rekord i ditës për pesë vitet e fundit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31