×
dialog

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë më 11 dhjetor Iranin, njofton MPJ-ja e Federatës Ruse.

Koreja e Jugut ka bërë publike 3 data të reja të provës së mundshme të raketës balistike të Koresë së Veriut. Parashikimi i mëparshëm - data 15 prill, ditëlindja e themeluesit të Koresë së Veriut Kim Il-Sung - nuk doli i justifikuar.
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme
Zgjidhja e konfliktit në Siri ka lëvizur tashmë nga pika e vdekur, vendosja e dialogut po bëhet çështje prioritare, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. Më 25 shkurt në Moskë ai do të zhvillojë bisedime me homologun e tij sirian, Valid al-Muallem.
“Në katër vitet e fundit unë kam qenë i angazhuar me detyrë
Më 6 shkurt me iniciativën e palës arabe u zhvillua biseda telefonike midis Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Lidhjes së Shteteve Arabe Nabil al-Arabi.
Negociatat palestinezo-izraelite do të rifillojnë në qoftë se Izraeli  do të ndërpresë përkohësisht veprimtarinë e ndërtimit të pikave të reja hebree të banimit në territoret arabe të pushtuara prej tij.
Rusia del për atë, që çdo lloj dialogu për të drejtat
Rusia shpreson për vazhdimin e dialogut miqësor politik me Kroacinë, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i MPJ Andrei Nesterenko.
Rusia del për përfshirjen e Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) në negociatat gjashtëpalëshe në lidhje me problemin e RPD të Koresë, deklaroi përfaqësuesi zyrtar i MPJ të Federatës Ruse Andrei Nesterenko.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31