×
Franca, Maj 2013
Të mërkurën policia franceze arrestoi një person të dyshuar për sulmimin e ushtarit Cedric Cordier në distriktin e biznesit Defense në periferi të Parisit. Policia e arrestoi 22-vjeçarin në departamentin e Yvelines (rajoni Ile-de-France).
Ombudsmeni rus për të Drejtat e Fëmijëve, Pavell Astahov, nuk pë
Autoritetet kineze ranë dakord të quajnë "shampanjë" vetëm ato pije, të cilat
Kina, Franca, shampanja
Një burim i policisë në jug të Francës njofton se në fillim të majit një oficer policie është plagosur me thikë, si rezultat i sulmimit të tij prej një ekstremisti islamist.
Më shumë se 350 persona u arrestuan gjatë trazirave që shpërthyen në kryeqytetin francez pas mitingut të kundërshtarëve të legalizimit të martesave mes të njëjtit seks.
Ushtarakët e forcave speciale franceze morrën me forcë bazën ushtarake në Nigeri, të pushtuar më parë nga militantët, dhe liruan pengjet që ndodheshin në territorin e saj, njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Francës, Jean-Yves Le Drian.
Aktivistet e lëvizjes skandaloze “FEMEN” zhvilluan një aksion pranë altarit të Katedrales së Notre Dame, ku në prag në shënjë proteste kundër legalizimit të martesave midis të njëjtit seks kreu vetëvrasje shkrimtari dhe eseisti i njohur Dominique Venner.
Personi, i cili vrau veten sot në Katedralen e Notre Dame de Paris, rezultoi të ishte shkrimtari francez Dominique Venner. Ai qëlloi veten me armë zjarri pikërisht para altarit të katedrales. Dominique Venner lindi më 16 prill të vitit 1935 në Paris.
Më 20 maj mijëra francezë postuan në faqen e grupit të krijuar posaçërisht për "Ditën e lakuriqësisë në Facebook" imazhe me njerëz nudo.
Sot një person i panjohur vrau veten brenda Katedrales Notre Dame de Paris. Sipas informatave paraprake, bëhet fjalë për një burrë të moshës rreth 50-60 vjeç. Ai e vrau veten me armë zjarri pikërisht përpara altarit.
Kampionati Botëror i Hokejit në vitin 2017 do të mbahet në Francë dhe Gjermani.
Trazirat e shkaktuara nga tifozët e futbollit zymtësuan ceremoninë e dorëzimit të trofeut të kampionit Klubit parizien të futbollit "Paris Saint-Germain”. Galeria fotografike Një ditë më parë Klubi u shpall kampion i Francës 19 vjet pas triumfit të tij të fundit.
Ilich Ramirez Sanchez, i njohur më mirë si Carlos the Jackal, foli në seancën
Autoritetet e Parisit u detyruan të mbyllin tunelin rrugor në rajonin e kullës Eiffel dhe Pallatit “Grand Palais”, ku për shkak të daljes nga shtrati të ujërave të lumit Seine janë përmbytur rrugët përgjatë brigjeve të tij.
Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius, në një intervistë për gazetarët deklaroi se Franca nuk disponon dëshmi faktike të përdorimit të armës kimike në Siri.
Në Francë u regjistrua rasti i parë i prekjes së njeriut nga një koronavirus
Gjatë këtij viti Presidenti i Francës ka humbur ndjeshëm popullaritetin e vet, Republika e Pestë ka evoluar në një provincë politike, ndërsa Gjermania u detyrua të përballej kryesisht e vetme me krizën evropiane.
Krimineli i luftës Nikollai Rutçenko ndërroi jetë më 4 maj në Paris në moshën 96 vjeçare. Atë do ta varrosin në varrezën e famshme ruse Sainte-Geneviève-des-Bois. Data e varrimit nuk dihet.
François Hollande ka marrë sot një fletëthirrje për të dalë si dëshmitar në gjyqin për rastin e Senatorit të Partisë Socialiste, Rene Teulade, njofton Agjencia e lajmeve France Presse me referim tek një burim në administratën presidenciale.
Komisioni Evropian do t’i japë suplementarisht Francës edhe 2 vite kohë pë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
4
5
10
11
12
15
16
18
19
20
23
25
26
30
31