×
Franca, Prill 2013
Një ushtar francez u vra të hënën gjatë një përleshjeje të armatosur në veri të Malisë, njoftoi shërbimi për shtyp i Presidentit të Francës. Detajet e incidentit nuk janë bërë ende publike.
Asambleja Kombëtare Franceze (Dhoma e Ulët e parlamentit) miratoi sot përfundimisht projektligjin q
Ditën e martë një makinë bombë shpërtheu pranë Ambasadës franceze në kryeqytetin e Libisë, Tripoli.
Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Francës - Dhoma e Ulët e Parlamentit - Claude Bartolone ka marrë një letër kërcënuese nga kundërshtarët e projektligjit për legalizimin e martesave të të njëjtit seks.
Familja franceze prej 7 pjesëtarësh, e cila u morr peng më 19 shkurt të vitit 2013 nga militantët e grupit islamik nigerian "Boko Haram" në veri të Kamerunit, u lirua dhe iu dorëzua autoriteteve të vendit afrikan, njoftoi të premten administrata presidenciale e Kamerunit.
sigurimi, Franca, peng, Kameruni
Të premten në mëngjes në Asamblenë Kombëtare franceze përfundoi shqyrtimi i projektligjit, i cili u lejon çifteve të të njëjtit seks të martohen dhe të birësojnë fëmijë, njoftuan mediat franceze.
Rusia mund të shndërrohet në një “komardare shpëtimi” pë
Në Rusi, në shtëpinë botuese AST, do të dalë në dritë libri i ri i Alexandre Latsa "Mitet rreth Rusisë. Nga Ivani i Tmerrshëm deri tek Vladimir Putin. Ne me sytë e të huajve".
Anëtarët e qeverisë franceze filluan të publikojnë të dhënat që kanë të bëjnë me të ardhurat e tyre personale dhe gjendjen financiare.
Ditën e premte Senati francez miratoi ligjin, i cili lejon çiftet e të një
Autoritetet franceze filluan tërheqjen graduale të trupave ushtarake nga Mali. Siç njoftuan sot në
Ditën e mërkurë Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës, Laurent Fabius, i bëri thirrje Kinës të ndërhyjë në krizën serioze që ka shpërthyer në Gadishullin Korean.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
4
5
6
7
10
11
13
14
16
20
21
24
25
26
27
28
29