×
Franca, Mars 2013
Tërheqja e trupave franceze nga Mali do të fillojë pas një muaji, deklaroi Presidenti francez François Hollande.
Letra me kërcënime adresuar gjyqtarit, i cili ndër të tjera merret edhe
Disa persona të panjohur hodhën nga treni në lëvizje e sipër një qytetar francez. Incidenti ndodhi në trenin që po ndiqte itinerarin Vladivostok-Moskë, me të cilin i huaji po udhëtonte nëpër hekurudhën Trans-Siberiane.
Aktori francez Gerard Depardieu, i cili mori pak kohë më parë shtetësinë ruse
Ish-Presidentit francez, Nicolas Sarkozy, i janë shpallur aktakuzat për korrupsion. Sipas versionit të organeve hetimore, politikani ka përdorur për interesa përfitimi personal pasurinë e pronares në moshë të thyer të kompanisë L'Oreal, Liliane Bettencourt.
Efektivët e forcave speciale të policisë së qytetit të Marsejës asgjësuan fizikisht kriminelin, i cili mori peng disa persona në një nga klinikat dentare të qytetit.
Me sa duket nga të gjitha konflikti në Siri po hyn tani në një fazë të re të përshkallëzimit të tensioneve. Sipas njoftimeve të mediave franceze, Parisi dhe Londra kanë vendosur të shkelin embargon e armëve për rebelët sirianë.
Koncerni “Airbus” nënshkroi sot kontratën më të madhe në historinë e vet për furnizimin e 234 avionëve "A320".
93-vjeçari Nikollai Vasenin është njeri me një fat të pazakontë. Mbajtës i Urdhërit “Kavalier i Legjionit të Nderit” (frengj. Chevalier de la Légion d’Honneur) për pjesëmarrjen në Rezistencën Franceze, ai ka ëndërruar gjatë gjithë jetës së vet të gjente të dashurën e tij - francezen me të cilin u njoh gjatë viteve të Luftës së Dytë Botërore në Departamentin e Drôme. Ai dëshiron shumë të gjejë jo vetëm të dashurën e dikurshme të zemrës Jeanne Monot, vajzën e komandantit të tij Georges Monot, por edhe shokët e vet të armëve, me të cilët ai luftoi për çlirimin e Francës.
Në rajonin verior francez Nord-Pas-de-Calais për shkak të reshjeve të dendura të dëborës u anulua mësimi në shkolla dhe në lice, njoftuan sot në Akademinë e qytetit Lille.
Palestinezi Majdi al-Rimawi, i cili në vitin 2001 u përfshi në vrasjen e Ministrit t
Në pyllin pranë komunës së Verneix në qendër të Francë u zhvillua ceremonia funerale, gjatë së cilës u shpërnda hiri i agjentes britanike në Rezistencën Franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore, Nancy Wake.
Franca do të reduktojë deficitin buxhetor pa ndërmarrjen e masave shtrënguese ekonomike, deklaroi
"Ushtarakët francezë në Mali kanë kryer me sukses shumicën e operacioneve të tyre, por megjithatë në disa zona në veri të vendit ka ende probleme", tha Ministri francez i Mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian, në një intervistë për radiostacionin francez "Euope-1".
Komanda ushtarake franceze në prill do të fillojë tërheqjen e kontigjentit të saj nga Mali, njoftoi ditën e mërkurë Presidenti i Francës, Francois Hollande. "Faza përfundimtare e operacionit francez në Mali do të zgjasë gjithë muajin mars.
Sot në Francë sindikatat "Konfederata e Përgjithshme e Punës" dhe "Forca punë
Në Francë i falën jetën elefantëve të Brigitte Bardot. Më parë aktorja doli në mbrojtje të dy kafshëve nga kopshti zoologjik i Lionit dhe gjykata pezulloi vendimin për eutanazinë e tyre.
Gjatë vizitës së tij 2-ditore në Moskë Presidenti i Francës, Francois Hollande, u takua me përfaqësuesit e komunitetit të biznesit francez.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
4
6
9
10
13
15
16
17
20
21
23
24
26
27
30
31