×
Franca, 2013

Shkatërrime dhe dëme serioze u shkaktoi stuhia e fuqishme "Dirk" qytetarëve evropiane. Kështu, në disa provinca franceze dhe në jug të Francës shtëpitë kanë mbetur pa energji elektrike për shkak të këputjes së telave në shtyllat e tensionit të lartë. Nga stuhia gjetën vdekjen gjashtë banorë të Francës.

Rreth 100.000 shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike në jug të Britanisë së Madhe për shkak të stuhisë së fuqishme.

Asnjë prej anëtarëve të lartë të qeverisë franceze, duke përfshirë edhe Presidentin François Hollande, nuk do të vijë për pjesëmarrje në Olimpiadën Dimërore në Soçi, tha Ministri i jashtëm francez Laurent Fabius.

Shkencëtarët ekonomistë francezë, respektivisht Madeleine dhe Vladimir Andreff, vlerësuan shanset e vendeve për një performance të suksesshme në Soçi, ku në shkurt do të zhvillohet Olimpiada Dimërore.

Fjalët e muzikantit legjendar amerikan të muzikës rock, Bob Dylan, në lidhje me qytetarët kroatë u bënë shkas për fillimin e një procesi gjyqësor në Francë.

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë ra ditën e enjte në rajonin francez të Bretagne, njofton Rrjeti Kombëtar i Monitorimit Sizmik (ReNaSS).

Keqbërësi, i cili sot në mëngjes hapi zjarr me armë në redaksinë e gazetës "Liberation" në Paris, mori peng një automobilist dhe e detyroi atë ta çojë deri në Champs Elysees, transmeton kanali televiziv "BFMTV".

Një burrë i armatosur të hënën në mëngjes hapi zjarr në Redaksinë pariziane të gazetës franceze "Liberation". Si rezultat u plagos një bashkëpunëtor i botimit në fjalë.

Sipas rezultateve të sondazhit të kryer nga kompania hulumtuese YouGov, Presidentin francez François Hollande e përkrahin vetëm 15% e qytetarëve të vendit.

Rusia dhe Franca kanë ndërmend të merren me zhvillimin e përbashkët të pajisjeve luftarake të "ushtarit të së ardhmes" - "Warrior+".

Grupi i demonstruesve të djathtë zhvilloi një aksion proteste të palejuar kundër Presidentit të Francës, François Hollande, gjatë ceremonisë dedikuar kujtimit të viktimave të Luftës së Parë Botërore në Champs Elysees.

Franca filloi përgatitjet e aktiviteteve që i kushtohen 100-vjetorit të fillimit së Luftës së Parë Botërore.

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimeve Standard & Poor’s uli vlerësimin afatgjatë të Francës në fushën e kreditimit nga "AA +" në "AA", parashikimi është i qëndrueshëm.

Në Mali janë arrestuar rreth 10 persona të dyshuar për përfshirjen në rrëmbimin dhe vrasjen e dy gazetarëve francezë.

Kryeministri i Rusisë, Dimitri Medvediev, siguroi homologun e tij francez se çështja e aktivistëve të organizatës "Greenpeace" do të shqyrtohet me drejtësi, në përputhje të plotë me legjislacionin rus.

Rusia dhe Franca nënshkruan një sërë marrëveshjesh, ndër të tjera edhe në sferën e energjetikës, bashkëpunimeve në fushën e energjisë bërthamore dhe investimeve.

Shefi i kuzhinës i 6 presidentëve të Francës, 60-vjeçari Bernard Voson, u largua sot në pensionin e merituar.

Bota, Franca, pensionistët, arti i kuzhinës

Modelieri i famshëm francez Pierre Cardin do të niset sot për në Moskë për të diskutuar projektet e veta me kolegët rusë.

Policia franceze ka arrestuar të jatin dhe të ëmën e vajzës së vogël, të cilën prindërit që prej lindjes së saj e mbanin në bagazhin e makinës së tyre.

Skandali me spiunazhin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kundër aleatëve të tyre më të ngushtë, Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez François Hollande, po vjen duke u "pasuruar" me detaje të reja. Deri në fillim të kësaj jave u bë e qartë se Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike të Kancelares gjermane nga viti 2002 e deri në verën e këtij viti.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
7
8
12
13
19
20
24
25
26
27
30
31