×
Franca, Nëntor 2012
Protokolli mbi themelimin e Këshillit të bashkëpunimit në fushën e biznesit
Partinë franceze të qendrës së djathtë "Bashkimi për një L
Ish-Kryeministri i Francës Francois Fillon, kandidat për postin e liderit të partisë s
Autoritetet franceze morrën vendimin t’i japin një ndihmë financiare me vlerë prej 1.2 milionë eurosh Koalicionit Kombëtar të Forcave Revolucionare dhe Opozitare Siriane (KKFROS), thuhet sot në një deklaratë për shtyp të Ministrisë së Jashtme franceze.
Moska është e gatshme t’i propozojë Parisit të bashkëpunojnë n
Sipas raportit të përvitshëm të Ministrisë së Mbrojtjes, të publikuar
Ish-Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy u thirr për t'u marrë në pyetje në gjykatën e qytetit Bordo në lidhje me çështjen e financimit të paligjshëm të fushatës së tij parazgjedhore në vitin 2007.
Rusia i kërkon Francës të pezullojë përkohësisht shqyrtimin e
400 ushtarakë francezë filluan largimin e tyre nga baza ushtarake "Nijrab" në provincën Kapisa në verilindje të Afganistanit në kuadër të tërheqjes operative të trupave ushtarake nga ky vend.
Agjencia ndërkombëtare e vlerësimeve “Moody’s” ditën e martë reduktoi rejtingun e obligacioneve shtetërore franceze me një pikë - nga AAA në AA1. Ndërkohë prognoza është negative.
Të dy kandidatët pretendentë për në postin e kryetarit të Partisë "Bashkimi për Lëvizjen Popullore” (frengj.
Agjencia e Prokurimit të Armatimeve të Francës në dhjetor të vitit 2012 - në fillim të vitit 2013 do të marrë partinë e fundit të 200 automjeteve të blinduara të lehta "PVP Mk3" të prodhuara nga kompania Panhard.
Vendimi i autoriteteve franceze për të njohur "Koalicionin kombëtar të forcave revolucionare dhe opozitare siriane" si përfaqësuesin e vetëm të popullit sirian është i pamoralshëm, deklaroi zv. Ministri i Jashtëm sirian Faisal Mukdad.
Franca njohu zyrtarisht opozitën siriane si përfaqësuesen e vetme legjitime të popullit sirian. Ish-Presidenti i dhjathtë francez Nicolas Sarkozy me siguri është tejet i kënaqur nga një hap i tillë i socialistit François Hollande, që e zëvendësoi atë në postin e kryetarit të shtetit. Ai po përsërit pikë për pikë "skenarin libian" të Sarkozy.
48 vjeçari Thierry Tilly, i cili ka terrorizuar një familje aristokratësh francezë me
Prokuroria e Parisit hapi një hetim paraprak ndaj Suad Merah, motrës së radikalit islamik Mohammed
Franca në bashkëpunim me Britaninë e Madhe filloi testimet e avionit taktik pa pilot “Watchkeeper 450”. Marrëveshja mbi shfrytëzimin e përbashkët të avionit pa pilot nga Franca dhe Britania e Madhe u arrit në vitin 2010.
Presidenti i Francës François Hollande akuzoi Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahu për faktin
Të mërkurën në mbrëmje rreth 50.000 njerëz mbetën të bllokuar në trenat nëntokësorë të Parisit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
2
3
4
5
10
11
15
17
18
24
25
28
29