×
Franca, Qershor 2012
Rusia dhe Franca pas 1 viti e gjysmë do të prodhojnë një automjet të blinduar, njoftoi të premten gazetarët Zëvendës Drejtori i "Rosoboronexport" Igor Sevastianov.
Inspektorët ushtarakë nga Franca dhe Gjermania do të kryejnë një fluturim me aeroplanin
Autoritetet pakistaneze kanë arrestuar në kufi me Iranin një militant francez me origjinë algjeriane t
Në ditët e sotme në juglindje të Francës u arrestua një
Si rezultat i zgjedhjeve të fundit parlamentare, që u mbajtën në Francës të dielën e kaluar, Partia Socialiste fitoi shumicën absolute të vendeve në Kuvendin Kombëtar. Socialistët i siguruan vetes 313 nga 577 vendet ekzistuese në parlament.
Ish-Presidentit francez Nicolas Sarkozy i kërcënohet ndjekja penale nga ana e prokurorisë në lidhje me disa çështje njëherazi. Ai vetë i mohon të gjitha akuzat që i inkriminohen. Ndërkohë të premten, më 15 qershor, Nicolas Sarkozy i përfundon imuniteti presidencial.
Nëndetësja e re e shpikur nga arkitekti francez Jacques Roger do të jetë edhe shtëpi nënujore, edhe laborator oqeanik njëkohësisht. Ajo u quajt SeaOrbiter. Kjo nëndetëse do të zhvendoset nga lëvizjet e rrymave oqeanike.
Fregata ushtarake franceze “De Grasse” hyri në Severomorsk – bazën kryesore të Flot
Fitorja e të majtëve dhe disfata e partisë në pushtet - i tillë është rezultati i raundit të parë të zgjedhjeve për Kuvendin Kombëtar të Francës. Ato u mbajtën të dielën. Në Dhomën e Ulët të Parlamentit, e cila destinohet të thotë fjalën e fundit në procedurat legjislative, do të zgjidhen 577 deputetë. Çdokush që ka marrë më shumë se 50 përqind të votave, ka fituar që në raundin e parë.
Sot në Kampionatin Europian të Futbollit hyjnë në rivalitet midis tyre ekipet e grupit "D
Në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare në Francë fitorja u korr nga socialistët - partia e Presidentit të ri të vendit François Hollande.
Presidenti francez François Hollande ka zëvendësuar kreun e njësisë që kujdeset për sigurinë e tij, duke emëruar për herë të parë në historinë e vendit një grua në këtë post.
Anëtarët e qeverisë franceze bojkotojnë Euro-2012 në Ukrainë për shkak të situatës me ish-kryeministren e republikës Julia Timoshenko, deklaroi të enjten ministrja e Sporteve, Arsimit, Rinisë dhe Jetës Publike të Francës Valerie Fourneyron.
Pas përfundimit të vizitës së tij në Bjellorusi Vladimir Putin do të vizitojë Gjermaninë, ku sot të zhvillojë bisedime me Kancelaren Angela Merkel.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
16
17
19
21
22
23
24
26
27
28
30