×
Franca, Korrik 2011
Udhëheqësi i Libisë Muammar Gaddafi duhet të japë dorëheqjen nga pushteti, por gjatë kësaj nuk është i detyruar të largohet medoemos nga vendi.
Bashkëpunimi franko-gjerman - çelës për stabilizimin e zonës së euros, deklaroi Kryeministri francez François Fillon.
Në zgjidhjen e problemit libian duhet të marrin pjesë të gjitha forcat politike të vendit dhe jo vetëm opozita në Benghazi.
Parlamenti francez votoi me shumicë dërrmuese më 12 korrik “pro” vazhdimit të operacioneve ushtarake në Libi deri në përmbysjen përfundimtare të regjimit të Muammar Gaddafit.
Ministri i Jashtëm francez Alain Juppe deklaroi të martën, më 12 korrik, se Lideri libian Muammar Gaddafi është i gatshëm të japë dorëheqjen nga pushteti, njofton Agjencia Associated Press.
Gaddafi shprehet i gatshëm të largohet nga pushteti me kusht të pjesëmarrjes s
Siç njofton sot gazeta ruse “Kommersant”, Gaddafi pranoi të largohet nga pushteti në këmbim të garancive të sigurisë. Sipas informacionit të gazetës, këto garanci shprehet e gatshme t’ia japë atij, në veçanti, Franca.
Rusia do të dërgojë në Francë 70 ekspertë ushtarakë pë
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov e quajti “situatë të papëlqyeshme&rdquo
Moska i quan të palejueshme përpjekjet e Perëndimit për përmbysjen e regjimeve të padëshirueshme për të në Lindjen e Afërme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
27
28
29
30
31