×
Franca, 2011
Dhoma e Ulët e parlamentit të Francës miratoi ligjin, i cili e barazon me
Ministri i Jashtëm i Armenisë Eduard Nalbanian i shprehu mirënjohjen “udhëheqjes
Franca, Gjermania dhe Italia kanë ndërmend të bëjnë publike në samitin
Pavarësisht nga protestat masive në qytetin gjerman Dannenberg nga Franca mbërriti treni me mbeturina të ricikluara radioaktive.
Në veri të Gjermanisë policia me ndihmën e topave të ujit po përpiqet të shpërndajë dhjetra mijëra protestues që kanë bllokuar rrugët hekurudhore.
Me daljen në dritë të librit me titull “Sorko më vrau mua” («Sarko m’a tuer») Presidenti i Francës u ndodh sërish në qendër të skandalit.
Ngjarjet e fundit në Libi - marrja e kryeqytetit të vendit prej forcave opozitare, zhdukja misterioze e Muammar
Një banor i jugut të Francës fitoi tashmë për të dytën herë për 15 vjet në lotari 3 milionë euro. Më parë, në vitin 1996, ai arriti të fitojë 2,8 milionë euro.
Franca i dorëzoi kryengritësve libianë 259 milionë $ nga llogaritë e ngrira të Muammar Gaddafit dhe personave të rrethit të tij të ngushtë, njofton Agjencia France-Presse.
Udhëheqësi i Libisë Muammar Gaddafi duhet të japë dorëheqjen nga pushteti, por gjatë kësaj nuk është i detyruar të largohet medoemos nga vendi.
Bashkëpunimi franko-gjerman - çelës për stabilizimin e zonës së euros, deklaroi Kryeministri francez François Fillon.
Në zgjidhjen e problemit libian duhet të marrin pjesë të gjitha forcat politike të vendit dhe jo vetëm opozita në Benghazi.
Parlamenti francez votoi me shumicë dërrmuese më 12 korrik “pro” vazhdimit të operacioneve ushtarake në Libi deri në përmbysjen përfundimtare të regjimit të Muammar Gaddafit.
Ministri i Jashtëm francez Alain Juppe deklaroi të martën, më 12 korrik, se Lideri libian Muammar Gaddafi është i gatshëm të japë dorëheqjen nga pushteti, njofton Agjencia Associated Press.
Gaddafi shprehet i gatshëm të largohet nga pushteti me kusht të pjesëmarrjes s
Siç njofton sot gazeta ruse “Kommersant”, Gaddafi pranoi të largohet nga pushteti në këmbim të garancive të sigurisë. Sipas informacionit të gazetës, këto garanci shprehet e gatshme t’ia japë atij, në veçanti, Franca.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31